Välismaalaste asutatud idufirmades küündib keskmine palk 3832 euroni

20.05.2024

Eestis on startup-viisa programmi abil asutatud 238 iduettevõtet, mis kasvatasid selle aasta esimeses kvartalis käivet 12% võrra 30 miljoni euroni ning kaasasid ligi 40 miljoni euro ulatuses investeeringuid.

Startup Estonia andmetel töötas startup-viisa programmi abil välismaalaste poolt asutatud iduettevõtetes esimese kvartali lõpu seisuga 397 inimest ning töötajate arv on aastaga kasvanud 0,3% võrra. Välismaalaste poolt asutatud Eesti iduettevõtted on ka keskmisest palju paremad palgamaksjad, kus keskmine brutopalk ulatub 3832 euroni, olles Eesti keskmisest kaks korda suurem.

Startup-viisa programmi abil on Eestis asutatud 238 iduettevõtet ning neist suurim tööandja on Tartu maakonnas tegutsev Glia, kus esimese kvartali lõpu seisuga töötas 142 inimest. Esikolmikusse kuuluvad ka 33 töötajaga Evocon ja 24 töötajaga CyberCube.

Startup Estonia startup-viisa ja välissuhete arendusjuht Annika Järs sõnas, et startup-viisa programm võimaldab Euroopa Liitu mittekuuluvate riikide kodanikel tulla Eestisse tööle, kolida siia oma iduettevõtted või asutada Eestis uusi. “Eestisse kolinud välismalased panustavad täna tugevalt meie IT- ja tehnoloogiasektori kasvu nii iduettevõtete asutajate kui ka töötajatena. Otsese tööpanuse, loodud töökohtade ja tasutud maksude kõrval on aga vähemalt sama olulised ka nende poolt siia toodud teadmised, kogemused ja kontaktid, mis aitavad Eesti idusektori arengule tugevalt kaasa,” sõnas Järs.

Startup-viisa programmi abil välismaalaste poolt asutatud iduettevõtted kasvatasid aasta esimeses kvartalis käivet 12% võrra 30,1 miljoni euroni. Suurima käibega ettevõtted olid Glia (3,8 miljonit eurot), Onde (3,7 miljonit eurot) ja Vertigogames (2,5 miljonit eurot).

Viisa staatusega ettevõtted kaasasid aasta esimese kolme kuuga 39,2 miljoni euro ulatuses investeeringuid, mis on üle kolmandiku Eesti idusektori ettevõtete poolt samal ajaperioodil kaasatud investeeringutest. Suurima investeeringu kaasas Tuum ja tehingu summaks on 25 miljonit eurot. Suuruselt teise investeeringu kaasas BotGuard, ettevõte kaasas 12 miljonit eurot ning esikolmikusse mahtus ka Themo 1,3 miljoni euro väärtuses tehinguga.

Eesti startup-viisa programmi abil asutatud ettevõtted maksid selle aasta esimeses kvartalis Eestis tööjõumakse 2,9 miljonit eurot, mida on 20% võrra rohkem, kui samal ajal aasta varem. Suurimad tööjõumaksude maksjad olid Glia (1,3 miljonit eurot), Botguard (0,25 miljonit eurot) ja CyberCube (0,22 miljonit eurot).

Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi (projekti number 2021-2027.1.03.23-0212) rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.