Iduettevõtted on kaasanud 150 miljonit eurot, kasvab investeeringute maht süvatehnoloogia iduettevõtetesse

29.11.2023

Selle aasta kolme kvartaliga kaasasid Eesti iduettevõtted 147,3 miljonit eurot ning sõlmisid 45 investeerimistehingut keskmise suurusega 3,3 miljonit eurot. Üldise jahtunud investeerimiskliima taustal kasvab aga süvatehnoloogia investeeringute maht.

Investorite ja iduettevõtjate vahel sõlmiti selle aasta kolmanda kvartali lõpu seisuga 23 tehingut, mille suurus ületas miljonit eurot. Samas nelja tänavu sõlmitud investeerimistehingu puhul ei ole summa avalik.

Suurimad investeeringud on tänavu kaasanud Funderbeam (36 miljonit eurot),  Binalyze (17,7 miljonit eurot), RangeForce (17 miljonit eurot), Planet42 (14,1 miljonit eurot) ja EFENCO (12,3 miljonit eurot). Lisaks kaasas suure investeeringu ka Skeleton Technologies (50 miljonit eurot), kuid antud tehing enam ei kajastu Startup Estonia statistikas, sest ettevõtte on vahepeal iduettevõtte staatusest välja kasvanud.

Võrreldes möödunud aastaga on investeerimistehingute arv langenud - mullu samal ajal olid iduettevõtjad sõlminud 59 tehingut ning miljonist suuremaid investeeringuid oli kokku 39.

Startup Estonia juht Eve Peeterson tõi välja, et tehingute arv ja keskmine väärtus on tänavu langenud, kuid möödunud aasta statistikat moonutas tugevalt Bolt´i poolt kaasatud hiigelinvesteering suurusega 628 miljonit eurot. “Samas ka Bolt´i mõjuta on näha, et investeeringute mahus on toimunud langus - investorid on ettevaatlikud ning otsustusprotsessid on põhjalikumad ja aeglasemad. Positiivse trendina on aga näha, et investorite huvi liigub järjest tugevamalt innovatsiooni valdkonda - aina hoogsamalt investeeritakse süvatehnoloogia iduettevõtetesse, kust oodatakse lähiaastatel olulisi arenguid ja läbimurdeid,” selgitas Peeterson.

Ligi pool investeerimistehingutest sõlmisidki tänavu süvatehnoloogia valdkonnas tegutsevad iduettevõtted, kus üldise jahtunud investeerimiskliima taustal on investeerimismahud kasvanud. Valdkonnas tegutsevad iduettevõtted on kaasanud aasta kolme kvartaliga kokku 34,4 miljonit eurot ning sõlmisid 17 tehingut. Suurimad investeeringud on kaasanud EFENCO (12,3 miljonit eurot), Roofit.solar (6,45 miljonit eurot), Vok Bikes (3,8 miljonit eurot), ELMO (2,6 miljonit eurot) ja Value.Space (2,1 miljonit eurot).  

Eestis on hetkel 130 iduettevõtet, mis on oma tegutsemisalaks märkinud süvatehnoloogia. Nende seas on näiteks isesõitvaid masinaid ja autonoomseid transpordisüsteeme arendav Auve Tech ning tehisintellektil põhineva läbirääkimiste keskkonna loonud Pactum AI. Samuti ka Eesti naisteadlaste poolt asutatud ettevõtted Value Space ja Nanordica Medical.

Süvatehnoloogia valdkonnas tegutsevate iduettevõtete kogukäive oli selle aasta kolme kvartaliga 117,5 miljonit eurot, mida on ligi kolmandiku võrra rohkem, kui mullu samal ajal. Valdkonnas tegutsevad ettevõtted maksid riigile aasta kolme kvartaliga kokku 23,3 miljonit eurot tööjõumakse ehk 26% enam võrreldes mullu kolmanda kvartali lõpu seisuga. Süvatehnoloogia ettevõtted annavad Eestis tööd üle 1500 inimesele.

Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus ning programmi teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap. Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.