Eesti iduettevõtjate lemmik tegevusvaldkond on äritarkvara ja -teenused

14.09.2022

Startup Estonia poolt hallatava Eesti iduettevõtete andmebaasi andmetel on iduettevõtjate seas populaarseim tegevusvaldkond äritarkvara ja -teenused, kus tegutseb 258 ettevõtet ehk iga viies Eesti iduettevõte.

Изображение
Startup Estonia
Startup Estonia

Startup Estonia juht Eve Peeterson tõi välja, et tarkvarapõhised tegevusvaldkonnad on iduettevõtete “klassika” nii Eestis kui ka välismaal. “Globaalne iduettevõtlus saigi alguse eelkõige tarkvaraarendusest ja programmeerimisest, kuid edumeelsed ja homsesse vaatavad ökosüsteemid suunavad täna järjest enam oma pilke kõrgtehnoloogilistesse valdkonadesse ning ei ole enam ka haruldane, et iduettevõte omab ka füüsilist tootmist. Just sellisena nähakse maailmas idusektori järgmist arenguetappi ning ka Eestis pöörame järjest rohkem tähelepanu teadmusmahuka iduettevõtluse kasvamisele,” tõi Peeterson välja.

Äritarkvara ja -teenuste valdkonna iduettevõtted maksid selle aasta esimese kuue kuuga  kokku 10,3 miljonit eurot tööjõumakse (49% enam võrreldes 2021. aasta I poolaastaga) ning nende kogukäive moodustas 80,2 miljonit eurot, mis võrreldes 2021. aasta I poolaastaga 57% enam. Valdkonna ettevõtted andsid tööd 1028 inimesele ning maksid ka idusektori keskmisest kõrgemat palka - 3304 eurot kuus (idusektori keskmine brutopalk oli samal perioodil 2840 eurot kuus).

Valdkonna suurimad tööandjad on Eurora Solutions (105 töötajat), Scoro (103 töötajat), ja Testlio (65 töötajat). Suurimad tööjõumaksude maksjad selle aasta I poolaastal olid Eurora Solutions (1,1 miljonit eurot), Scoro (1 miljon eurot) ja Testlio (0,9 miljonit eurot). Suurima käibega ettevõtted olid samal ajal Viseven (14,9 miljonit eurot), OCCO (8,8 miljonit eurot) ja Scoro (6,6 miljonit eurot).

Finantstehnoloogia valdkonnas tegutseb 193 iduettevõtet ehk 13% Startup Estonia poolt hallatavas andmebaasis olevatest iduettevõtetest. Esimese poolaastaga tasuti kokku 23,4 miljonit eurot tööjõumakse (kasv 35% võrreldes möödunud aasta I poolaastaga) ja kogukäive oli samal ajal 97,4 miljonit eurot, kasvades aastatagusega võrreldes 36%. Töötajaid oli finantstehnoloogia valdkonna iduettevõtetes kokku 2579 ja nende keskmine brutotasu oli  2972 eurot kuus.

Suurimad tööandjad olid Wise (1444 töötajat), Monese (187 töötajat) ja Xolo (83 töötajat) Suurimad tööjõumaksude maksjad olid aasta esimese kuue kuuga Wise (11 miljonit eurot), Monese (1,76 miljonit eurot) ja Paxful (1,65 miljonit eurot). Suurima käibega ettevõtted olid 3Commas (15,3 miljonit eurot), Fininity (11,9 miljonit eurot) ja Rimuut (9,9 miljonit eurot).

Lõpptarbijale suunatud toodete ja teenuste valdkonnas tegutseb 11% Eesti iduettevõtetest ehk 156 iduettevõtet kogukäibega 36,6 miljonit eurot. Valdkonna ettevõtetes töötas teise kvartali lõpu seisuga 816 inimest, kellele maksti brutotasuna keskmiselt 1317 eurot kuus. Tööjõumakse on tasutud kokku 2,6 miljonit eurot. Suurim tööandja on Swappie (592 töötajat), mis on ühtlasi ka suurima käibega (2022. I poolaastal 25,7 miljonit eurot) iduettevõte antud tegevusvaldkonnas.

Ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole siiski võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega, kuid annavad siiski hetkel parima võimaliku jooksva ülevaate sektori hetkeseisust ja kasvu kohta.

Startup Estonia ühendab ja toetab Eesti iduettevõtjaid. Startup Estonia kogub andmeid koostöös iduettevõtjatega ning avaldatud statistika aluseks on iduettevõtete ning Eesti Maksu- ja Tolliameti ja Statistikaameti andmed. Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap.

Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.