Toetuse abil saab õhk puhtamaks kõigis suurema õhusaastega linnades

14.06.2024

Kliimaministeeriumi väikeelamute kütteseadme uuendamise toetusmeetme esimene taotlusvoor avati selle aasta veebruaris. Nüüdseks on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) teinud kokku 617 rahastusotsust majapidamiste kütteseadmete uuendamiseks kogusummas 2,6 miljonit eurot. Toetuse keskmine summa oli esimeses voorus 4217 eurot.

Kliimaministeeriumi väikeelamute kütteseadmete uuendamise meedet kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond ning see on loodud kütteperioodist kõige enam mõjutatud linnade õhukvaliteedi parandamiseks

Esimeses voorus said väikeelamute omanikud taotleda toetust moodulahju, soojust salvestava kaminahju või pottsepa ehitatud ahju paigaldamiseks või kordategemiseks. Lisaks sai toetust kaugküttevõrguga liitumiseks ning vajadusel ka radiaatorite ning põrandakütte paigaldamiseks. Peamiselt küsiti toetust uute ahjude paigaldamiseks, kuid ka olemasolevate ahjude kordategemiseks. 45 eramut sai toetust kaugküttevõrguga ühinemiseks. Maakonniti jagunesid rahastatud projektid ja toetuse kogusumma järgmiselt:

regioonid.png


„Üle 600 uuendatud küttesüsteemi annab märkimisväärse panuse õhukvaliteedi parandamisse kohtkütte piirkondades. Esimeses voorus alles jäänud raha suuname meetme teise vooru,“ sõnas Kliimaministeeriumi välisõhu osakonna peaspetsialist Romario Siimer. Teises voorus lisanduvad ahjudele ja kaugküttele võimalus paigaldada õhk-vesi soojuspump, maasoojuspump või halupuidu- või pelletikatel. Romario Siimeri sõnul plaanitakse teine voor avada augusti esimeses pooles.

Oluline on meeles pidada, et kui uus ahi on valmis, siis on pottsepal kohustus kanda uus kütteseade küttesüsteemide registrisse. Kaugküttega liitumisel on oluline uuendada infot ehitisregistris.

4. juunil toimus väikeelamute kütteseadme uuendamise toetuse veebiseminar, mille salvestust saab järele kuulata.