Tartumaa idusektori ettevõtete käive ületas saja miljoni euro piiri

21.08.2024

Tartus ja Tartumaal tegutsevate idusektori ettevõtete käive kasvas Startup Estonia andmetel tänavu esimesel poolaastal võrreldes aasta varasemaga 8% 111,7 miljoni euroni. Keskmine brutopalk ulatus kohalikes idusektori ettevõttes 3292 euroni.

Äriregistri andmetel tegutseb Tartus ja Tartumaal 135 idusektori ettevõtet ning neist suurimad käibed tegid nn küpsed kasvuettevõtted Playtech (24,3 miljonit eurot), Messente Communications (13 miljonit eurot) ja Glia (7,2 miljonit eurot).

Startup Estonia juhi Eve Peetersoni sõnul on Tartu ja Tartumaa iduettevõtete tähtsus Eesti idusektoris kasvamas. “Kui veel paar aastat tagasi töötas Tartumaa iduettevõtetes alla 10% idusektori töötajatest, siis täna on kohalikes idusektori ettevõtetes hõivatud 14% idusektori töötajatest. Tartumaa iduettevõtete panus Eesti idusektorisse on aastast aastasse kasvanud ning täna näeme, et aastatega rajatud kindel vundament aitab säilitada kasvu ka keerulistel aegadel. See on suur tunnustus kohalikele asutajatele,” sõnas Peeterson.

Tartumaale registreeritud idusektori ettevõtted sõlmisid 2024. aasta esimese kuue kuuga neli investeerimistehingut kogumahuga 1,25 miljonit eurot, kuid ühe tehingu mahtu ei ole avalikustatud. Suurima investeeringu on kaasanud Crespect, investeeringu suuruseks on 700 tuhat eurot. Võrdluseks mullu samal ajaperioodil oli Tartumaal sõlmitud kolm investeerimistehingut mahuga 940 tuhat eurot.

Statistikaameti andmetel töötas 2024. aasta esimesel poolaastal Tartu maakonda registreeritud idusektori ettevõtetes vähemalt ühe päeva 2272 töötajat ehk 14% kõikidest Eesti idusektoris hõivatud inimestest. Keskmine brutopalk ulatus sektori ettevõtetes 3292 euroni, ületades tuntuvalt Eesti keskmise, mis oli samal ajal Statistikaameti andmete järgi 1831 eurot.

Suurim tööandja oli Tartu maakonna idusektori ettevõtetest Playtech, kus töötas juuni lõpu seisuga 677 inimest. Maakonna suurimate tööandjate esikolmikusse mahuvad ka Glia, kus töötas 128 inimest ja Xolo 77 töötajaga. Kohalike idusektori ettevõtete töötajatest 85% on Eesti kodakondsusega ning 14% on välismaalased.

Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel tasusid Tartumaa idusektori ettevõtted 2024. aasta esimese kuue kuuga riigile 24 miljonit eurot riiklikke makse ning 22,5 miljonit eurot tööjõumakse, mis on 13% kõikidest Eesti iduettevõtete poolt tasutud tööjõumaksudest. Suurimad tööjõumaksude maksjad olid Playtech (8,1 miljonit eurot), Glia (2,6 miljonit eurot) ja Perforce Software (1,2 miljonit eurot).

Kohaliku startup-ökosüsteemi arengu toetamiseks käivitas Startup Estonia kevadel Tartumaal tasuta ekspertnõustamise programmi alustavatele iduettevõtjatele ning oma äriideed alles otsivatele inimestele. Nõustamise saamiseks saavad startupid ja idee faasis meeskonnad pöörduda Tartumaa arenduskeskuse poole või võtta ekspertiga otse ühendust. Lisainfot programmi ning selles osalevate ekspertide kohta leiab Startup Estonia kodulehelt: https://startupestonia.ee/expert-counselling-for-startups-in-the-regions/ 

Eesti idusektori statistika hõlmab nii iduettevõtteid selle klassikalises definitsioonis kui ka üle kümne aasta vanuseid ja müügitehinguni jõudnud Eestis tegutsevaid kiire kasvuga innovaatilisi tehnoloogia- ja kasvuettevõtteid. Startup Estonia juhib tähelepanu, et ülaltoodud Eesti idusektori ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega ning need ei ole võrreldavad majandusaasta aruande andmetega.

Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi (projekti number 2021-2027.1.03.23-0212) rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.