Tartumaa iduettevõtete käive kasvas kolmandiku võrra

15.11.2022

Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel tegutseb Tartus ja Tartumaal täna 86 iduettevõtet ning nende käive oli kolmanda kvartali lõpu seisuga 66,8 miljonit eurot, kasvades võrreldes mullusega 31%.

Pilt
Startup Estonia
Startup Estonia

Suurima käibe tegid Startup Estonia andmetel selle aasta kolme kvartaliga Messente Communications (13,3 miljonit eurot), Fractory (8 miljonit eurot) ja Glia (7,7 miljonit eurot).

Startup Estonia juhi Eve Peetersoni sõnul on ajad maailmas keerulised, kuid Tartumaa iduettevõtted jätkavad jõudsat kasvu. “Eestil on väga tugev rahvusvaheline maine ning keerulistel aegadel töötab aastatega rajatud kindel vundament meie kasuks. Kindlasti on suur roll ka meie iduettevõtjate kogemustel, kes on juba korduvalt tõestanud investoritele, klientidele ja töötajatele, et nad oskavad keerulistel aegadel kiirelt kohaneda ning muutunud olud ja turuseis enda kasuks pöörata,” sõnas Peeterson.

Tartus ja Tartumaal tegutsevates iduettevõtetes töötas kolmanda kvartali lõpu seisuga 783 inimest ehk 8% kõikidest iduettevõtete töötajatest. Aastaga on kohalikud iduettevõtted loonud 96 uut töökohta.

Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel tasusid kohalikud iduettevõtted 10,6 miljonit eurot tööjõumakse (kasv aastaga 51%), mis on 8% kõikidest Eesti iduettevõtete poolt tasutud tööjõumaksudest. Möödunud aastal samal ajal maksid Tartumaa iduettevõtted 7 miljonit eurot tööjõumakse.

Startup Estonia poolt hallatava andmebaasi andmetel tegutseb Eestis 1451 iduettevõtet, nendest viis ja enam aastat tegutsenud iduettevõtteid on Eestis 418 ehk 29% andmebaasis olevatest idufirmadest. Eesti idusektori kogukäive ületas selle aasta kolmanda kvartali lõpu seisuga 1,5 miljardi euro piiri,  mis on 64% enam võrreldes mullu sama perioodiga, kui idusektori käive oli 927 miljonit eurot.

Nii Tartumaa kui ka Eesti iduettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega. See tähendab, et andmed ei ole võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega, kuid tegemist on tänase parima teadmisega.

Startup Estonia ühendab ja toetab Eesti iduettevõtjaid. Startup Estonia kogub andmeid koostöös iduettevõtjatega ning avaldatud statistika aluseks on iduettevõtete ning Eesti Maksu- ja Tolliameti ja Statistikaameti andmed. Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap.

Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.