Tartu maakonna iduettevõtete käive ületas 50 miljoni euro piiri

29.05.2024

Tartu maakonnas tegutses Äriregistri ja Startup Estonia andmetel selle aasta esimese kvartali lõpu seisuga 142 idusektori ettevõtet ning nende käive kasvas võrreldes mullu sama ajaga 10% 56 miljoni euroni.

Idusektori ettevõtetest tegi Tartumaal selle aasta esimeses kvartalis suurima käibe Playtech (12 miljonit eurot) ning järgnesid Messente Communications (6,4 miljonit eurot), Huum (3,5 miljonit eurot) ja Glia (3,7 miljonit eurot).

Startup Estonia regionaalse iduettevõtluse projektijuht Elina Dubova sõnas, et kuigi Tartumaal tegutsevad idusektori ettevõtted näitavad stabiilset kasvu, jätkatakse koostöös kohaliku startup-kogukonna ja maakonnas tegutsevate tugiorganisatsioonidega kohaliku ökosüsteemi arendamist. “Aprillis käivitasime Tartumaal tasuta ekspertnõustamise programmi alustavatele iduettevõtjatele ning oma äriideed alles otsivatele inimestele. Programmi raames pakuvad erinevate alade eksperdid tasuta nõustamist. Tartumaal pakub oma ekspertnõu kaks väga tugevat eksperti, kes annavad nõu sellistes valdkondades nagu näiteks ärimudeli valik ja valideerimine, äriplaanide koostamine, efektiivsuse analüüs ja rahastuse leidmine ning ka paljudes muudes küsimustes,” sõnas Dubova.

Tartumaa idusektori ettevõtetes töötas Maksu- ja tolliameti andmetel aasta esimese kvartali lõpu seisuga 1890 inimest ehk koguni 14% kõikidest Eesti idusektori töötajatest. Suurim tööandja oli Playtech, kus töötas 654 töötajat ning ettevõte oli ka maakonnas tegutsevate iduettevõtete seas suurim tööjõumaksude maksja, tasudes riigile aasta kolme kuuga 4 miljonit eurot. Suuruselt teiseks tööandjaks oli Glia, mis on tööandjaks 142-le inimesele, iduettevõte tasus esimeses kvartalis 1,3 miljonit eurot tööjõumakse.

Tööjõumakse tasusid Tartu maakonnas registreeritud idusektori ettevõtted selle aasta esimese kolme kuuga kokku 11,2 miljonit eurot ning seda on 14% kogu Eesti idusektori poolt makstud tööjõumaksudest. Aastaga kasvas tasutud maksude summa 10% võrra.

Tartumaa iduettevõtted sõlmisid esimeses kvartalis kaks investeerimistehingut. Crespect on investeeringuna kaasanud 700 tuhat eurot, kuid Vectiopep´i poolt kaasatud investeeringu summa ei ole avalikustatud. Võrdluseks mullu esimeses kvartalis sõlmisid Tartumaa iduettevõtted samuti kaks tehingut, kuid nende koguväärtus oli 330 tuhat eurot.

Iduettevõtjate tasuta nõustamise programmis osalemiseks saavad iduettevõtted ja idee faasis meeskonnad või eraisikud pöörduda Tartumaal tegutseva arenduskeskuse poole või võtta valitud ekspertiga otse ühendust. Lisainfot programmi ning selles osalevate ekspertide kohta leiab Startup Estonia kodulehelt: https://startupestonia.ee/expert-counselling-for-startups-in-the-regions/

Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi (projekti number 2021-2027.1.03.23-0212) rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.