Tartu maakonna iduettevõtete käive ulatus ligi 25 miljoni euroni

30.05.2023

Tartu maakonnas tegutsevad iduettevõtted tegid selle aasta esimeses kvartalis 24,5 miljonit eurot käivet ja tasusid riigile ligi 4 miljonit eurot makse.

Tartu maakonnas tegutses Äriregistri ja Startup Estonia andmetel 2022. aasta esimese kvartali lõpu seisuga 108 iduettevõtet ning nende käive kasvas Maksu- ja tolliameti andmetel võrreldes mullu sama ajaga 13% 24,5 miljoni euroni.

Suurima käibega iduettevõtted olid Tartumaal Messente Communications (5,5 miljonit eurot), Glia (3,4 miljonit eurot) ja HUUM (2,4 miljonit eurot).

Tartumaa iduettevõtetes  töötas Maksu- ja tolliameti andmetel aasta esimese kvartali lõpu seisuga 764 inimest ehk 8% kõikidest Eesti idusektori töötajatest. Kõikides Eesti iduettevõtetes oli samal ajal hõivatud 9970 inimest.

Tartumaa iduettevõtetest olid suurimad tööandjad aasta esimeses kvartalis Glia, kus töötas 150 inimest ning sellele järgnesid 46 töötajaga Turnit ja idufirma Car Rental Gateway, kus töötas 40 inimest.

Tööjõumakse tasusid Tartu maakonna iduettevõtted riigile selle aasta esimese kolme kuuga kokku 3,9 miljonit eurot, mis on 7% Eesti idufirmade poolt makstud tööjõumaksudest. Kokku tasusid Eesti iduettevõtted riigile selle aasta esimeses kvartalis 53 miljonit eurot tööjõumakse.

Tartumaal olid suurimad tööjõumaksude maksjad Glia (1,2 miljonit eurot), Fractory (300 tuhat eurot) ja Turnit (280 tuhat eurot).  

Möödunud aastal ületas iduettevõtte kokkuleppelise kümneaastase vanuse piiri viis Tartumaa idufirmat ning nende ettevõtete andmed selle aasta statistikas enam ei kajastu, sh toimus Tartumaal mullu ka ühe iduettevõtte müügitehing ehk exit.

Startup Estonia poolt hallatava startup-andmebaasi andmetel tegutseb Eestis täna 1463 iduettevõtet. Startup Estonia poolt välja toodud ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole siiski võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.

Startup Estonia ühendab ja toetab Eesti iduettevõtjaid. Startup Estonia kogub andmeid koostöös iduettevõtjatega ning avaldatud statistika aluseks on iduettevõtete ning Eesti Maksu- ja Tolliameti ja Statistikaameti andmed. Startup Estonia programmi viib ellu KredExi ja EASi ühendasutus. Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.