Tallinn on tõusnud Euroopa suurimate iduettevõtluse keskuste hulka

28.07.2022

Euroopa linnade potentsiaali edukate iduettevõtete asutamiseks ja arendamiseks analüüsiv raport Startup Heatmap Europe Report 2022 nimetas Tallinna Euroopa suurimate iduettevõtluse keskuste hulka.

Pilt
Startup Estonia
Startup Estonia

Euroopa suurimad iduettevõtluse linnad on raporti andmetel Berliin, London, Barcelona, Lissabon ja Amsterdam. Esiviisikule järgneb Tallinn, tõustes võrreldes aasta varasemaga kolme positsiooni võrra kuuendale kohale. Värskelt avaldatud edetabelis edestab Tallinn tuntavalt oma lähemaid naaberlinnu - Helsingi asub edetabelis 21. kohal, Riia 26. ja Vilnius 32. kohal.

“Tallinn on väga hea koht iduettevõtte asutamiseks ja kasvatamiseks ning see on aastatepikkuse sihikindla töö tulemus kohaliku ökosüsteemi arendamisel. Samas nii Startup Estonia kui ka kohaliku kogukonna lähiaastate suur eesmärk on, et iduettevõtlus oleks rohkem hajutatud üle Eesti, et ka meie regioonide potentsiaal oleks kaasatud,” kommenteeris Startup Estonia seire projektijuht Signe Reinumägi.

Startup Heatmap Europe Report 2022 raporti koostamisel läbiviidud küsitlusele vastas enam kui 1300 iduettevõtte asutajat. Lisaks vaatlesid autorid investeeringuid, töökohtade loomist, kogukonna üritusi ja kohaliku ökosüsteemi rahvusvahelist seotust.

Tallinna puhul hindasid uuringus osalenud iduettevõtete asutajad ülikõrgelt (96%) äri alustamise ja ajamise lihtsust. Tallinna on napilt edestamas vaid Stockholm (97%) ja Dublin (97%). Lisaks tõi raport positiivse trendina välja, et 26% Tallinnasse registreeritud iduettevõtete asutajatest on naised, Euroopa keskmine on aga vaid 17%.

2021. aasta oli Euroopa iduettevõtete jaoks rekordiline. Iduettevõtjad on kokku kaasanud 101 miljardit eurot riskikapitali investeeringuid. Tallinna iduettevõtted on viimasel kolmel aastal kasvatanud keskmist investeeringute mahtu 365% ning varajase faasi investeeringute maht on samal perioodil kasvanud 70% aastas. Euroopas on tehtud ka rekordarv väljumisi ehk iduettevõtete müüke - kokku 3063 tehingut. See on üle kahe korra rohkem võrreldes aasta varasemaga, kui oli sõlmitud 1516 iduettevõtete müügitehingut.

Möödunud aasta oli rekordiline ka Kesk- ja Ida-Euroopas, regiooni iduettevõtted on kaasanud kokku üle 5,4 miljardi euro ulatuses investeeringuid ehk kaks korda rohkem võrreldes aasta varasemaga. “Samas sellel aastal võib kasv natuke aeglustuda nii Venemaa kallaletungi Ukrainale kui ka kasvava inflatsiooni pikemaajaliste mõjude tõttu,” lisas Reinumägi raporti tulemusi kommenteerides. Keskmiselt kaasavad Kesk- ja Ida-Euroopa ning Lõuna-Euroopa asutajad siiski vähem raha, kui nende kolleegid teistes Euroopa piirkondades.

Euroopa iduettevõtjate küsitlusest tuli välja, et 57% iduettevõtete asutajatest eelistavad ettevõtte asutada Euroopas võrreldes USA-ga ning 75% asutajatest on optimistlikud oma regiooni ökosüsteemi arengute osas. Huvitava faktina on raportis välja toodud, et keskmiselt luuakse TOP20 Euroopa linnas viis uut töökohta iga miljoni euro investeeringute kohta. Kuigi erinevused on linnade vahel väga suured, on Euroopa suurimad keskused uute kohalike töökohtade loomisel vähem efektiivsed, mis tuleneb tõenäoliselt nende rahvusvahelise haarde tõttu.

Startup Heatmap Europe Report 2022 raportiga saab tutvuda SIIN

Startup Estonia ühendab ja toetab Eesti iduettevõtjaid. Startup Estonia kogub andmeid koostöös iduettevõtjatega ning avaldatud statistika aluseks on iduettevõtete ning Eesti Maksu- ja Tolliameti ja Statistikaameti andmed. Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap.

Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.