Süvatehnoloogiaettevõtted kaasasid rekordmahus investeeringuid

05.11.2024

Eesti idusektori ettevõtest kaasasid kõige rohkem investeeringuid süvatehnoloogia valdkonnas tegutsevad ettevõtted. Investeerimistehinguid on kolme kvartaliga sõlmitud ligi 200 miljoni euro ulatuses, mida on üle 60% kogu Eesti idusektori kaasatud rahast. Samal ajal näidati ka jõulist käibekasvu, mis ületas Eesti idusektori keskmist.

Startup Estonia andmetel tegutseb Eesti idusektoris 165 süvatehnoloogia ettevõtet ning nende kogukäive oli aasta kolmanda kvartali lõpu seisuga 233 miljonit eurot. Ka käibe kasvu näitajate poolest edestavad süvatehnoloogia ettevõtted idusektori keskmist, kui Eesti idusektor kasvatas tänavu käivet 13%, siis süvatehnoloogia ettevõtete käive on kasvanud ca viiendiku ehk 19% võrra.

Startup Estonia süvatehnoloogia valdkonna juht Vaido Mikheim tõi välja, et teadus- ja tehnoloogiamahukale ettevõtluse arendamisele on täna pööratud nii asutajate kui ka kohalike ja rahvusvaheliste investorite tähelepanu. “Eesti süvatehnoloogiate sektor on täna heas hoos ning rahvusvaheliste investorite huvi on tuntav. Seda tõestas ka möödunud kuul Tallinnas esmakordselt toimunud Tech Tour investorkohtumine üle 50 rahvusvahelise suurinvestori osalusel. Investorite tagasiside meie süvatehnoloogia ettevõtete osas oli ühtaegu positiivne ja asine. Nähakse potentsiaali, kuid samas tahetakse näha selgemalt defineeritud ja tugevamalt kaitstud intellektuaalomandit,” ütles Mikheim ning avaldas lootust, et lähikuudel on oodata uudiseid ka uutest rahastamise tehingutest.

Süvatehnoloogia ettevõtetest tegid suurima käibe tänavu kolmanda kvartali lõpu seisuga Defsecintel (32 miljonit eurot), Threod Systems (25,4 miljonit eurot),  Cleveron (23,4 miljonit eurot),  Starship Technologies (19,5 miljonit eurot) ja Comodule (15,2 miljonit eurot).

Investeeringuid on kaasanud 18 ettevõtet, kokku 198,7 miljoni euro ulatuses. Võrdluseks - eelmisel aastal samaks ajaks oli kaasatud 86 miljonit eurot ja tehtud 20 tehingut. Suurimad investeeringud on tänavu kaasanud Starship Technologies (90 miljonit eurot), Stargate Hydrogen (42 miljonit eurot), Elcogen (30 miljonit eurot), Pactum (18,4 miljonit eurot), Äio (6,1 miljonit eurot), GScan (3 miljonit eurot) ja UpCatalyst (2,3 miljonit eurot).

Süvatehnoloogiate valdkonnas töötas kolmanda kvartali lõpu seisuga 2409 inimest ehk 17% kõigist Eesti idusektori töötajatest. Valdkonnas tegutsevad ettevõtted on riigile tasunud 42,7 miljonit eurot tööjõumakse, mida on 10% enam, kui mullu samal ajal.

Süvatehnoloogia alal tegutsevatest firmadest oli suurimaks tööandjaks septembri lõpu seisuga Milrem, kus töötas 266 inimest ning ettevõte oli ka suurimaks töömaksude maksjaks, tasudes kolme kvartaliga 4,1 miljonit eurot. Starship Technologies oli tööandjaks 166 inimesele ning tasus 3,3 miljonit eurot tööjõumakse. Suuruselt kolmandaks tööandjaks oli Cleveron, kus kolmanda kvartali lõpu seisuga oli hõivatud 138 inimest ning ettevõte tasus 2,3 miljonit eurot tööjõumakse.

Suur osa kõikidest süvatehnoloogia ettevõtetest ehk 121 ettevõtet tegutseb Harjumaal, umbes viiendik ehk 27 ettevõtet töötab Tartumaal ning veel viis ettevõtet on registreeritud Ida-Virumaale.

Eesti idusektori statistika hõlmab nii iduettevõtteid selle klassikalises definitsioonis kui ka üle kümne aasta vanuseid ja müügitehinguni jõudnud Eestis tegutsevaid kiire kasvuga innovaatilisi tehnoloogia- ja kasvuettevõtteid. Startup Estonia juhib tähelepanu, et ülaltoodud Eesti idusektori ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega ning need ei ole võrreldavad majandusaasta aruande andmetega.

Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi (projekti number 2021-2027.1.03.23-0212) rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.