Startup Estonia avaldas alustavale ettevõtjale mõeldud juriidiliste dokumentide paketi

25.08.2020

Startup Estonia ning Eesti juhtivad advokaadibürood koostasid uuendatud versioonid alustavale iduettevõtjale ja selle investoritele mõeldud tasuta paketi juriidilistest dokumentidest.

Pilt
Startup Estonia
Startup Estonia

Startup Estonia kogukonna arendusjuht Liisi Org tõi välja, et kuigi ettevõtte asutamine on Eestis lihtne, jäädakse korrektsete lepingute ja dokumentide vormistamisel tihti siiski hätta, sest juriidilise nõustaja palkamine on alustava ettevõtja jaoks arvestatav lisakulu. “Koostöös advokaadibüroodega pakume Eesti alustavale ettevõtjale ja selle investoritele mahuka lepingute näidiste ehk mudeldokumentide paketi. Valminud näidisdokumentidesse on koondatud nii parimad teadmised ja kogemused kui ka täna kehtiv maailmapraktika,“ sõnas Org.

Startup Estonia veebilehel avaldatud mudeldokumentide pakett sisaldab kokku 22 põhilist lepingut ja dokumenti, mida iduettevõtjad ja investorid alguses kõige enam vajavad. Näidisdokumentide allalaadimine ja kasutamine on kõigile tasuta. 

Pakett sisaldab näiteks asutajate lepingu näidist, mis aitab alustavatel ettevõtjatel läbi mõelda asutajate rollid ja määrata nende osaluste suurused, sh ka selle, mis juhtub, kui asutaja lahkub ettevõttest. Lisaks on olemas dokumendid, mis on abiks investeeringute kaasamisel nii konverteeritava laenu kui ka osaluste väljastamise vormis. 

Mudeldokumentidest leiab ka töö- ja optsioonilepingute näidiseid, samuti ettevõtte jaoks loodud intellektuaalomandi üleandmise lepingu ja konfidentsiaalsuslepingu näidise.

Dokumentide uuendamist eest vedanud advokaadibüroo Ellex Raidla vandeadvokaat Antti Perli kommenteeris uuendusi järgmiselt: ”Kõikidesse olulistesse dokumentidesse on nüüd lisatud kommentaarid, mis peaksid ettevõtjal hõlbustama valikute tegemist ja keerulisematest terminitest arusaamist. Lisatud on osanike tabel (cap table), mis võimaldab ettevõtjal testida, kuidas muutuvad asutajate, töötajate ja investorite osalused investeeringute kaasamise käigus. Uueks dokumendiks on eestindatud versioon Ameerika Ühendriikides populaarseks saanud SAFE’ist ehk lihtsast ja ettevõtja sõbralikust investeeringu kaasamise lepingust. Investeerimislepingud on nüüd üles ehitatud selliselt, et neid saaks lisaks seemnefaasile kasutada ka hiljem A-seeria faasis. Osaühingu põhikirjast oli varem olemas vaid ingliskeelne versioon, nüüd lisasime ka eestikeelse versiooni, mille saab esitada äriregistrile.”   

Mudeldokumentide esimene pakett sai Startup Estonia eestvedamisel loodud 2017. aastal, tänaseks sai see koostöös Eesti advokaadibüroodega uuendatud ja kaasajastatud. “Mudeldokumendid on Startup Estonia kodulehe üks kõige külastatavamaid lehekülgi ning oleme saanud iduettevõtjatelt tagasisidet, et need on äärmiselt vajalikud iduettevõtte  alustamisel. Põhiliste dokumentide näidised aitavad kokku hoida raha ja aega ning alustav ettevõtja saab olla kindel, et tema põhilised lepingud ja dokumendid on juriidiliselt korrektsed,” lisas Org.

Dokumentide näidiste ettevalmistamisel osalesid advokaadibürood Ellex Raidla, Cobalt, Eversheds Sutherland, TGS Baltic, Hedman Partners, Sorainen, Fort Legal, Triniti ja Njord. 

Startup Estonia ühendab ja toetab Eesti iduettevõtjaid. Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu KredEx.

Alustavale ettevõtjale mõeldud näidisdokumentide pakett on kõigile tasuta kättesaadav Startup Estonia kodulehelt http://startupestonia.ee/resources