Riikliku riskikapitali fondifondi väärtus kasvas aastaga 60 protsendi võrra

21.05.2019

SmartCapi poolt valitsetava ja riigi ainuosalusega riskikapitali fondifondi Early Fund II varade maht kasvas möödunud aastal 59,3 protsenti, ulatudes 70,4 miljoni euroni.

Pilt
Sille Pettai
Sille Pettai

SmartCapi juhatuse liikme Sille Pettai sõnul mõjutas Early Fund II varade mahu kasvu möödunud aastal enim investeeringute väärtuse kasv. Kui 2017. aasta lõpu seisuga oli riskikapitali fondifondi Early Fund II varade maht 44,2 miljonit eurot, siis 2018. aasta lõpu seisuga ulatus see 70,4 miljoni euroni. 

“Varade mahu kasv on riikliku investeerimisportfelli pikaajalise ja süsteemse ehitamise tulemus. Varasem Eesti Arengufondi riskikapital on konsolideeritud fondifondi Early Fund II ning tänaseks võib näha investeerimisportfelli küpsuse märke,” sõnas Pettai.

Early Fund II on strateegia kohaselt riskikapitali fondifond ning riiklik kapital paigutatakse Eesti riskikapitalifondidesse, mis investeerivad koos erainvestoritega suure rahvusvahelise kasvupotentsiaaliga varase faasi iduettevõtetesse. Fondi varade maht on alates selle asutamisest 2012. aastal kasvanud 2,5 korda ning Early Fund II investeerimisportfelli kuulub täna kaks Eestis tegutsevat varase faasi riskikapitalifondi ja Eesti esimene iduettevõtete kiirendi Startup Wise Guys.

2018. aastal viis SmartCap koos KredExiga lõpule kiirendifondide riigihanke, mille tulemusena investeeris Early Fund II riskikapitalifondi Superangel One 4,2 miljonit eurot. Fond alustas tegevust möödunud aasta märtsis ning aasta lõpuks oli tehtud kaheksa investeeringut. Fondivalitsejate poolt on käivitatud iduettevõtetele mõeldud uudne kiirendus- ja mentorlusprogramm Alpi Maja ning fondi ettevõtetele suunatud töö- ja ürituskeskus Palo Alto nimeline klubi Tallinnas.

Käesoleval aastal on SmartCapil plaanis jätkata uutesse varase faasi fondidesse investeerimise võimaluste ja tingimuste väljatöötamisega. “Alustasime koostöös Eesti idufirmade kogukonnaga ja riskikapitaliinvestoritega uute varase faasi investeerimisvõimaluste ning kapitali vajaduse kaardistamist,” lisas Pettai.

Eesti riskikapitali maastikul on Pettai sõnul lõppenud erakordne aasta - turule on lisandud rekordarv uusi kohalikke investoreid ja täiendavat kapitali ning Eestist juhitud varase faasi ettevõtetesse investeerivate riskikapitalifondide varade maht ületas esmakordselt 150 miljoni euro piiri. 

“Eesti iduettevõtluse keskkonda iseloomustab globaalne haare ning 2018. aasta tõi silmapaistvad tulemused - Eesti idufirmad kaasasid investeeringuid üle 300 miljoni euro ulatuses ning Eestist juhitud riskikapitalifondide varade mahud on ajalooliselt kõrgeimal tasemel, mis on suur tunnustus ja kvaliteedimärgis nii siinsetele iduettevõtetele kui ka Eestile kui innovaatilisele digiriigile tervikuna. Samas näeme selgelt, et lisaks kapitali kaasamisele on iduettevõtete õnnestumisel väga oluline roll kõigil siinse ökosüsteemi osalistel ja ennekõike tugevatel ettevõtete kasvu toetavatel riskikapitali investoritel. Seetõttu viime oma investeerimisstrateegiat ellu koos kogenud riskikapitalivaldkonna fondijuhtidega, kellel on huvi ja ka võimekus pakkuda varase faasi ettevõtetele mitmekülgset ja professionaalset tuge,“ tõi Pettai välja.

SmartCap on 2011. aastal asutatud ettevõte, mis alates 2017. aastast tegutseb sihtasutuse KredEx tütarettevõtjana. SmartCap on riikliku riskikapitali fondifondi Early Fund II valitseja ning selle varad investeeritakse Eesti riskikapitalifondidesse, mis koos erainvestoritega paigutavad kapitali kõrge rahvusvahelise kasvupotentsiaaliga varase faasi Eesti tehnoloogiaettevõtetesse.