Riik toetab haridusvaldkonna iduettevõtteid

12.12.2018

Haridus- ja Teadusministeerium ning KredEx ja StartUp Estonia toetavad 300 000 euroga haridusvaldkonna idufirmade loomist. Järgmise kahe aasta jooksul panustatakse idufirmade lahendustesse ja nende kasutamisse koolides.

Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsleri Tea Varraku sõnul on Eesti koolid väga tublid digilahenduste kasutamisel ning koostöös iduettevõtjatega suureneb haridusinnovatsioon veelgi. „Digitaalsete ja nutikate lahenduste kasutamine õppimisel pole eesmärk omaette. Oluline on sisuline kasu – õppe muutumine põnevamaks ja interaktiivsemaks. Seetõttu ei ole koolil vaja lahendust, mis on pelgalt millegi olemasoleva digitaalne versioon. Usun, et meie idufirmad oskavad tuua haridusse selliseid revolutsioonilisi muutusi nagu on neid juba ette näidata panganduses või taksoteenustest, “ sõnas Varrak.

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul on Eestis küll rahvusvaheliselt tuntud haridusvaldkonna idufirmasid, ent potentsiaal on kordades suurem. „Eestil on haridusvaldkonna edulugusid, ent panustada tuleb ka nende idufirmade poolt pakutavate lahenduste kiiremasse juurutamisse. Väljakutseid on mitmeid, sest valdkonna sisuline vajadus ja tehniline võimekus pole kokku saanud ja koolides on uuenduste kasutusele võtmine pikaajaline protsess. Rahvusvaheliselt on väljakutseks eelkõige riikide erinevad koolisüsteemid, mis eeldavad kallemaid rätsep-lahendusi. Neid kitsaskohti asumegi nüüd lahendama ning Eesti koolid saavad haridusinnovatsiooni suunanäitajateks,“ sõnas Truu.

Luuakse soodne kasvukeskkond

Ühise panusega loovad ministeerium ja KredEx Eestisse soodsa kasvukeskkonna rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliste haridusvaldkonna idufirmade tekkimiseks. Kahe aasta jooksul aidatakse kaasa haridusinnovatsiooni laienemisele Eesti koolides, arendatakse idufirmade ökosüsteemi, luuakse tingimused vähemalt 20 uue haridusvaldkonna idufirma tekkeks, toetatakse vähemalt 10 tegutsevat idufirmat, aidatakse firmadel piloteerida uusi tooteid ja teenuseid ning aidatakse firmadel siseneda rahvusvahelistele turgudele.

Lisaks sellele alustatakse regulaarse ülevaate koostamist haridusvaldkonna idufirmadest (ettevõtete ja töötajate arv, tööjõumaksud, investeeringud, koostööprojektid), kaardistatakse kitsaskohti, otsitakse võimalusi ning arendatakse partnerlussuhteid.

Õpilasfirmadest iduettevõtted

Koolides väga edukalt toimiva ettevõtlusõppe programmi ja õpilasfirmade populaarsuse pinnal võetakse koostöö üheks fookuseks just õpilasfirmade kujundamine iduettevõteteks. Parimad õpilasfirmad on läbi aastate näidanud head taset ning saanud mitmeid rahvusvahelisi tunnustusi. Kui enamasti keskenduvad õpilasfirmad füüsilisele tootele, siis järgmise kahe aasta jooksul toetatakse haridusvaldkonna iduettevõtluse ärimudelil põhinevate firmade loomist. Sellele aitab kaasa ka koolidesse jõudnud enam kui 10 tuhat arvutit, millega on võimalik õppida ka keerukamaid oskusi nagu programmeerimine.

Eesti hariduse idufirmade hetkeseis

Maarika Truu sõnul astutakse haridusele keskendunud idufirmade valdkonna ehk nn edtech valdkonna kaardistamisel Eestis alles esimesi samme ja järgnevad aastad on sellele valdkonnale kindlasti kiire kasvuga. „Eesti idufirmade sektoris on umbes 5% edtech suunitlusega ettevõtjaid, nendest silmapaistvamad on Guaana, Lingvist, Dreamapply ja mõned teisedki. Usume, et see pilootprogramm aitab kaasa teadlikkuse kasvule, tugevmale koostööle nii haridusministeeriumi kui ka HITSAga ning haridussuunaliste idufirmade kasvule,“ lisas Truu.

Haridus- ja Teadusministeerium ning KredEx toetavad kahe aasta jooksul haridusvaldkonna idufirmade arengut võrdselt 150 000 euroga, kokku 300 000 euro ulatuses. Tegevuste elluviimist rahastatakse Haridus- ja Teadusministeeriumi digipöörde programmist ning Euroopa Regionaalarengu Fondi rahadest.