Puhta energia tootja Bioforce Ebavere pani KredExi abil tööle uue biometaanitehase

06.03.2024

Biometaani tootmisega tegeleva Bioforce Ebavere OÜ eesmärk on muuta meie elukeskkonda puhtamaks ja kliimat säästvamaks ning suurendada taastuvatest vahenditest energiatootmisega Eesti varustuskindlust. Uue biometaanijaama rajamiseks saadi KredExilt tööstuslaenu ning tänaseks on projekt edukalt valmis.

Pilt
Foto: Bioforce
Foto: Bioforce

„Bioforce Ebavere OÜ on aktiivselt tegutsenud ligi kolm aastat, kuhu mahub aktiivne ehitusperiood ning jaama käivitamine ning pooleaastane tootmisperiood. Biometaanijaama näol on tegemist nii energeetika-, keskkonna- kui põllumajandusliku projektiga. Energeetika seisukohalt toodame keskkonnasõbralikku biometaani ning suuname selle Tallinna linna bussidesse ning raskeveokitesse. Keskkonna seisukohalt väldime antud projekti abil metaani saastet atmosfääri läbi loomsete sõnnikute ja jäätmete käitlemise. Ja põllumajandusliku projektina käitleme loomse sõnniku väärtuslikuks väetiseks ehk kääritusjäägiks,” selgitab

Bioforce Ebavere OÜ juhatuse liige Henry Uljas. Ta lisab, et tegemist on üle pika aja Eestis valminud biometaanijaamaga. Eelmise samalaadse green field projekti rajas ettevõtte meeskond 2018. aastal Kõosse. Oluline on märkida, et biometaani tootmise tarbeks saadakse Ebavere jaamas 100% soojusest puiduhakkest ja ligi 10% elektritarbest tuleb päikseelektrijaamast.

KredExi kaasamise otsus jaama ehitamiseks tuli Uljase sõnul tegelikult eelkõige panga soovitusel, et saavutada omanikele vastuvõetav omafinantseeringu suurus. „Tegemist oli väga mõistliku protsessiga. Nii saime lisaks pangalaenule lisaraha biometaanijaama rajamiseks,” selgitab ta. „Ja tänu sellele oleme viinud oma projekti väga edukalt ellu: kõik planeeritavad investeeringud on teostatud ja biometaanijaam töötab nominaalkoormusel. Meie edasine kava on panustada toodangu suurendamisse.” Ettevõtte emafirma Bioforce Group OÜ omab aga ambitsioonikat plaani saada lähiaastatel suurimaks biometaanitootjaks Eestis. Grupi teised tütarettevõtted rajavadki juba analoogseid biometaanijaamu nii Valgamaale Laatresse kui ka Viljandimaale Viiratsisse.

EASi ja KredExi ühendasutuse ettevõtete käenduste ja laenude osakonna juht Kaarel Aus sõnab, et puhta energia tootmine on teatud mõttes tulevikukindel investeering, ent nõuab väga suurt alginvesteeringut, piisavat käibekapitali ning valdkonna kogemusega tipptasemel meeskonda. „Sestap oli meil hea meel panna õlg alla tööstuslaenuga, mis võimaldas katta alginvesteeringu vajadust ning seeläbi jättis ettevõttele rohkem käibevahendeid tehase käivitamise faasiks,” ütleb ta. „Tipptasemel meeskond oli meie jaoks jällegi garantiiks, et selline ambitsioonikas projekt võiks tõepoolest õnnestuda. Meil on väga hea meel, et saime Eesti ettevõtet aidata nende plaani elluviimisel, sest tänu sellele on meil nüüd olemas täiendav puhta energia tootmine.”

KredEx pakub ettevõtetele kiiremaks arenguks ja välisturgudele turvaliseks laienemiseks laene, riskikapitali, krediidikindlustust ja riigi garantiiga tagatisi. Loe võimalustest lähemalt siit

 

el_regionaalarengu_fond