Pärnumaa iduettevõtete lipulaevad liiguvad vastuvoolu

29.02.2024

Startup Estonia ning Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel tegid Pärnumaal tegutsevad idusektori ettevõtted mullu 6,6 miljonit eurot käivet, mida on üle 40 protsendi enam võrreldes aasta varasemaga.

Muljetavaldava tulemuse taga on peamiselt kahe kohaliku iduettevõtte edulugu globaalsetel turgudel. “Pärnumaa idusektori lipulaevad Ready Player Me ja Patchstack on mullu liikunud selgelt vastuvoolu, kasvatades vaatama majanduslangusele ning ülitihedale globaalsele konkurentsile käibenumbreid umbes kaks korda. Mõlemad iduettevõtted on globaalsel turul oma kanda tugevalt kinnitunud ning püsivad oma ala liidrite hulgas,” sõnas Startup Estonia juht Eve Peeterson.

Eesti startup-ökosüsteemi andmebaasi kohaselt tegi Pärnumaa idusektori ettevõtetest suurima käibe Ready Player Me. Iduettevõtte käive ulatus rekordilise 2,47 miljoni euroni. Liidrile järgnesid Gamecan käibega 2,26 miljonit eurot ning käivet võimsalt kasvatanud küberidu Patchstack, mille käive ulatus 1,02 miljonit euroni.

Pärnumaa iduettevõte Ready Player Me loob metaversumis kasutamiseks mõeldud virtuaalseid avatare. Iduettevõte on valdkonna vaieldamatu globaalne turuliider, mille klientide seas on suured mänguarendajad, Warner Bros filmikompanii, aga ka näiteks Dior ja Adidas. 2022. aastal oli Ready Player Me käive 1,5 miljonit eurot, kuid vaid aastaga kasvas iduettevõtte käive 65% 2,26 miljonit euroni.

Pärnu küberidu Patchstack kasvatas aastaga käivet üle kahe korra. Iduettevõtte jaoks oli möödunud aasta edukas ning kuus aastat tegutsenud iduettevõte tõusis mullu maailma suurimaks turvanõrkuste käitlejaks, edestades üleilmses edetabelis selliseid suurkorporatsioone nagu Microsoft ja Apple.

Statistikaameti andmetel töötas 2023. aastal Pärnu maakonda registreeritud iduettevõtetes vähemalt ühe päeva 113 töötajat. Idusektori ettevõtete töötajatest 71% on mehed ja 29% naised. Kohalike iduettevõtete töötajatest 66% on Eesti kodakondsusega ning 22% on mõne välisriigi kodakondsusega, kuid 12% kodakondsus on teadmata.

Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel tasusid Pärnumaa iduettevõtted tööjõumakse 1,9 miljonit eurot, mida on koguni 120% enam võrreldes aasta varasemaga. Suurimad tööjõumaksude maksjad olid mullu Ready Player Me (1,1 miljonit eurot), Gamecan (500 tuhat eurot) ja Patchstack (100 tuhat eurot). Suurimad tööandjad olid mullu Gamecan, kus töötas 48 inimest ja Ready Player Me 32 töötajaga.

Startup Estonia poolt välja toodud ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole võrreldavad majandusaasta aruande andmetega.

Eesti idusektori statistika hõlmab nii iduettevõtteid selle klassikalises definitsioonis kui ka üle kümne aasta vanuseid ja müügitehinguni jõudnud Eestis tegutsevaid tehnoloogiaettevõtteid. Statistikasse kuuluvad üle kümne aasta vanused kasvuettevõtted, mis on globaalse potentsiaaliga tehnoloogiaettevõtted, kus töötab Eestis vähemalt 50 töötajat ning mis on maksnud Eestis viimasel aastal vähemalt miljon eurot tööjõumakse. Oluliseks kriteeriumiks on ka tööjõumaksude kumulatiivne kasv viimase kolme aasta jooksul vähemalt 20 protsenti.

Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi (projekti number 2021-2027.1.03.23-0212) rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.