Pärnumaa iduettevõtete käive ulatus mullu ligi kuue miljoni euroni

09.03.2023

Pärnu maakonnas tegutsevad iduettevõtted tegid mullu 5,8 miljonit eurot käivet ja tasusid riigile 900 tuhat eurot tööjõumakse.

Pärnumaal tegutsevate iduettevõtete käive kasvas võrreldes aasta varasemaga 89% 5,8 miljoni euroni. Suurima käibega iduettevõtted olid arvutimänge loov Gamecan, mille käive oli mullu 2 miljonit eurot ning virtuaalsete avataride platvorm, globaalne valdkonna liider Ready Player Me, mille käive ulatus möödunud aastal 1,5 miljoni euroni.

Startup Estonia juht Eve Peeterson tõi välja, et Pärnumaalt pärit globaalsed turuliidrid on eeskujuks kogu Eesti idusektorile. “Tänapäeval ei ole asutaja ega töötaja füüsiline asukoht enam oluline ning  väga hea meel on, et mitmed edukad iduettevõtted ja nende asutajad on valinud oma asukohaks Eesti kauni suvepealinna. Ma väga loodan, et kohalike ettevõtjate eeskuju ning Pärnumaa kokkuhoidev ja ambitsioonikas kogukond panevad aluse nii regiooni arengu edendamisele kui ka uute edulugude sünnile,” sõnas Peeterson.

Pärnus ja Pärnumaal tegutses Äriregistri ja Startup Estonia andmetel 2022. aasta lõpu seisuga 24 iduettevõtet ning veel kaks idufirmat ületas möödunud aastal kokkuleppelise kümneaastase vanuse piiri, mistõttu nende andmed Pärnumaa statistikas enam ei kajastu.

Pärnumaalt pärit iduettevõtja Timmu Tõke, kes on ülieduka iduettevõtte Ready Player Me asutaja pälvis tänavu ka Aasta Asutaja tiitli. Pärnus tegutsev Ready Player Me loob metaversumis kasutamiseks mõeldud virtuaalseid avatare, olles valdkonna vaieldamatu globaalne turuliider. Pärnumaa iduettevõtte klientide seas on suured mänguarendajad, Warner Bros filmikompanii, aga ka näiteks Dior ja Adidas. 2022. aastal on Ready Player Me tehnoloogia abil maailmas loodud kuus miljonit avatari tuhandetes erinevates mängudes.

Tööjõumakse maksid Pärnumaa iduettevõtted Maksu- ja tolliameti andmetel mullu 900 tuhat eurot, mis on 103% enam, kui 2021. aastal. Suurimad tööjõumaksude maksjad olid mullu Ready Player Me, mis tasus riigile kokku 500 tuhat eurot tööjõumakse ning sellele järgnes Gamecan 200 tuhande euroga. Mõlemad iduettevõtted on ka Pärnumaa iduettevõtetest suurimad tööandjad. Möödunud aasta lõpu seisuga töötas Gamecan´is 26 inimest ja Ready Player Me oli tööandjaks 23 inimesele.

Startup Estonia poolt välja toodud ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole siiski võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.

Startup Estonia kogub andmeid koostöös iduettevõtjatega ning avaldatud statistika aluseks on iduettevõtete ning Eesti Maksu- ja Tolliameti ja Statistikaameti andmed. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus, Startup Estonia teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap.

Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.