Nimekal rahvusvahelisel konkursil parimate sekka jõudnud e-resident: tehisaru muudab meie elu jäädavalt
03.04.2023
E-residendi ettevõte Rootcode Labs jõudis eelmisel nädalal maailma suurimal sõltumatul konkursil Global Startup Awards (GSA) kaheksa parima globaalse idu sekka. Ettevõtte asutaja ja tegevjuhi Alagan Mahalingami sõnul on järgneva kolme aasta jooksul plaanis kasvada tuhande töötajani ning avada füüsiline kontor ka Eestis.
Sri Lankalt pärit ettevõtja sõnul annavad sellised tugeva konkurentsiga globaalsed võistlused iduettevõtetele võimaluse näidata oma tööd rahvusvahelisel areenil ning suurendada sellega oma usaldusväärsust. Kopenhaagenis kulmineerunud konkursi parimad valiti välja rahvahääletuse tulemuse ja ekspertžürii punktide põhjal. Osalejateks olid idufirmad 120 erinevast riigist, kusjuures Eesti juurtega riskikapitaliettevõte Startup Wise Guys võitis parima kiirendi tiitli. “Me loodame, et meie edu aitab suunata tähelepanu ka Sri Lanka ja kogu Lõuna-Aasia piirkonna tehnoloogia- ja ettevõtlussektorile,” ütles Mahalingam.
Rootcode Labs on ettevõtete tehnoloogiapartner, mis pakub erinevaid tooteid ja teenuseid keskendudes tehisarule, kasutajakogemuse parandamisele ja tarkvaraarendusele. Ettevõtte suurimad turud on Põhjamaad, eriti Rootsi ning USA ja Kanada. „Sri Lanka sugusest väikesest riigist pärit ettevõtjana oli minu jaoks Euroopa turul tegutsemise suurimaks pudelikaelaks füüsiline kaugus ja õigusraamistiku erinevus. Seetõttu liitusin neli aastat tagasi e-residentsuse programmiga, mis võimaldab meil lihtsalt ja mugavalt Euroopas äri ajada, kusjuures me otsime praegu võimalusi Eestis füüsilise kontori avamiseks,” rääkis Mahalingam.
Klientide huvi AI vastu on aina kasvamas
Hetkel 110 töötajaga ettevõttel on plaanis järgmise kolme aasta jooksul kasvada tuhande töötajani, millele aitab kaasa tehisaru (AI) populaarsuse kasv. „Ma proovisin ettevõtte loomisega esmakordselt kätt just AI-valdkonnas, mis oli toona, aastatel 2014-2015, täiesti algusjärgus. Tänu sellele oleme ka Rootcode Labsis viimased paar aastat arendanud tehisarul põhinevaid tooteid ja keelemudeleid,” ütles ta.
Mahalingami sõnul on AI arenemas tempos, mis muudab maailma. Samas näeb ta Chat GPT-laadsetes keelemudelites kahte nõrkust. „Esimene on eetiline – kuna suured keelemudelid kasutavad palju avalikku teavet, mis ei pruugi peegeldada meie ühiskonna tänaseid moraalseid väärtusi, siis võivad nende vastustesse stereotüübid ja eelarvamused sisse hiilida. Teise mure nimetus on AI hallutsinatsioonid ehk tehisaru võib enesekindlalt ja väga usutavalt asju välja mõelda,” sõnas ettevõtja. Samas lisas Mahalingam, et ChatGPT funktsionaalsus kindlasti pareneb ajas ning ühel hetkel muudab see täielikult meie tööviise. „Omalt poolt on mul hea meel tehnoloogia arengu üle, sest ChatGPT tulekuga on meil lihtsam AI-põhiseid tooteid ja teenuseid müüa,” ütles ta.
E-residendid muutuvad Eesti fännideks
E-residentsuse asejuhi Katriin Alasoo sõnul on programmi meeskond Rootcode Labsile pikalt kaasa elanud. „Rootcode Labs on hea näide sellest, kuidas piirideta ettevõtluse võimaldamine ja vajaliku infrastruktuuri pakkumine loob ettevõtja jaoks väga suurt väärtust. Rõõmustav on näha e-residente, kellest on saanud Eesti fännid ning kes plaanivad siia luua oma füüsilise kontori, palgata töötajaid, panustades seega veel enam meie majandusse,” ütles ta.
Alasoo lisas, et kuigi Eestis on ettevõtte loomine oma lihtsuse tõttu juba iseenesest mõistetav tegevus, siis paljudes riikides on see aeganõudev ja kulukas protsess. „Veelgi keerulisem on sisenemine Euroopa Liidu turule, kus seadused ja ettevõtte loomise protsessid on riigiti väga erinevad. E-residentsuse jaoks on selliste ettevõtjate aitamine südameasi. Väga tore on näha, et neid ka rahvusvahelistelt tunnustatakse,” lisas ta.
E-residentsuse programm loodi 2014. aasta lõpus eesmärgiga pakkuda välisriigi kodanikele turvalist ligipääsu Eesti riigi e-teenustele, edendada välisettevõtlust Eestis ning kasvatada riigi tulubaasi. Tänaseks on Eesti e-residendiks saanud enam kui 101 000 inimest 176 riigist (maha on juba arvatud korduvtaotlused ja kehtetuks tunnistatud isikutunnistused) ning nad on loonud enam kui 25 000 ettevõtet. Programm on toonud Eesti riigikassasse tulu kokku 157 miljonit eurot.