Minister Sutt allkirjastas määruse Ida-Virumaa ettevõtluse investeeringute toetuse avamiseks
22.06.2022
Õiglase ülemineku fondi kõige suurema eelarvega meede on suunatud suuremahuliste ja kliimaneutraalsuse põhimõtetest lähtuvate investeeringute elluviimiseks, mis aitavad mitmekesistada Ida-Virumaa majandust, arendada uut kõrge lisandväärtusega tootmist ning luua seeläbi maakonda uusi töökohti ja väärtusahelaid.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnul on toetus kavandatud ettevõtete vajadusi tervikuna arvestavalt ning seda on võimalik samaaegselt taotleda nii uue tootmise rajamiseks kui ka teadus-, või arendustegevuse läbiviimiseks. “Ida-Virumaa on tohutult suure majanduspotentsiaaliga piirkond, kus luua innovatsiooni ja suurendada läbi investeeringute muuhulgas digitaliseerimisse ning automatiseerimisse lisandväärtust. Juba täna on Ida-Virumaale tehtud mahukaid välisinvesteeringuid, mis näitab piirkonna atraktiivsust ka rahvusvahelistele ettevõtetele. Toetus hoogustab regionaalset arengut ja erinevatest sektoritest ettevõtete kasvu, millest on palju võita nii kitsamalt piirkonnal kui ka Eestil tervikuna. Toetused aitavad kasvatada ka valdkondlikku laiapõhjalisust uute tehnoloogiate välja arendamisel, mis ergutab talentide liikumist Ida-Virumaale ja ettevõtlusklastrite tekkimist. Tugevad regionaalsed ettevõtluse tuiksooned on Eesti majanduse kasvumootor täna ja tulevikus,” ütles Sutt.
Toetuse kavandatud eelarve on 153 miljonit eurot, millest toetatakse perioodil 2022–2026 eeldatavalt vähemalt 20 suurprojekti elluviimist ja 1000 uue töökoha loomist Ida-Virumaal. Toetuse maksimaalne summa sõltub projekti kogumahust, tegevustest ja kavandatud tulemustest ning jääb reeglina vahemikku 500 000 eurot kuni 19 miljonit eurot.
Rahandusministeeriumi õiglase ülemineku koordinaatori Ivan Sergejevi sõnul tuntakse Ida-Virumaal üleminekufondi vastu suurt huvi, mis ennustab suurinvesteeringute meetmele hoogsat rakendust. „Hoolimata ärevatest aegadest on viimaste kuudega huvi investeeringute vastu kasvanud, sest ehkki mõned ettevõtted on otsustanud oma projektid piirkonnas esialgu peatada, on uued huvilised kohe peale tulnud. Selle pärast on tänuväärne, et valitsus lubas avada meetme teatud tingimustel enne õiglase ülemineku kava lõplikku heakskiitu Euroopa Komisjoni poolt,“ märkis Sergejev.
„Eesti kui ka Ida-Virumaa on atraktiivne asukoht nii Eesti ettevõtetele kui ka olemasolevatele ja uutele välisinvestoritele. Õiglase ülemineku toetusmeede aitab ühtlasi meelitada rohepöördele olulisi rahvusvaheliste ettevõtete suurprojekte ja tuua Eestisse seeläbi välisinvesteeringuid, mis tähendavad nii Eesti kui ka Ida-Virumaa majanduslikule arengule väga palju ning aitavad mitmekesistada siinset ettevõtluskeskkonda, mis omakorda suurendab Eesti majanduse konkurentsivõimet piirkonnas. Kõrge lisandväärtusega ja kapitalimahukad projektid meelitavad ühtlasi ka talente Ida-Virumaale ning aitavad luua rohkelt töökohti,“ sõnas EASi ja Kredexi ühendorganisatsiooni juhatuse esimees Lauri Lugna.
Ida-Virumaa ettevõtluse investeeringute toetus on rahastatav õiglase ülemineku fondist, mistõttu on lõplike rahastusotsuste tegemise eeldus Euroopa Komisjoni heakskiit Eesti poolt juunis esitatud õiglase ülemineku territoriaalsele kavale (eeldatavalt 2022. aasta sügisel). Seega on Ida-Viru maakonda investeerimisest huvitatud ettevõtetel võimalik end peagi registreerida Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusse eelnõustamisele ja esitada ametlikud taotlused, kuid rahastusotsuse saamiseks tuleb esmalt ära oodata eelnimetatud kõrvaltingimuse täitumine.
Määruse tekstiga saab tutvuda Riigi Teatajas uuel nädalal.
Õiglase ülemineku fond on Euroopa liidu poolt loodud rahastusmehhanism, mille eesmärgiks on toetada majandust, inimesi ja keskkonda nendes piirkondades, mida ootavad ees olulised sotsiaalmajanduslikud väljakutsed seoses Euroopa Liidu 2030 energia- ja kliimaeesmärkide ja 2050 kliimaneutraalsuse saavutamisega. Täpsem info: Ida-Virumaa.