KredExi uus laenuportfelli käendus lihtsustab raha kaasamise protsessi väikeettevõtetele

18.06.2024

KredExi uus innovaatiline laenuportfelli käendus loob pankadele eeldused hakata pakkuma väikestele ja keskmistele ettevõtetele laenu senisest oluliselt parematel tingimustel, väiksema bürokraatiaga ning kiiremini.

Pilt
Kaarel Aus
Kaarel Aus

Laenuportfelli käendus on täiesti uudne lähenemine, mida Eestis varem rakendatud ei ole. „Mikroettevõtjate finantseerimine kipub pankadele olema riskantne ning kulukas, kuna menetluskulud on sõltumata tehingu suurusest sarnased. Teenusega lõime tingimused, et pangad saaksid hakata pakkuma lihtsustatud ja automatiseeritud lahendusi -  näiteks automaatse eelotsustamisega teenuseid ja nii võimaldama lihtsalt ja kiirelt ettevõtjatele ka väikelaenude kaasamist nõudes seejuures ettevõtjatelt vähem isiklikke tagatisi,“ ütles EASi ja KredExi ühendasutuse laenude ja käenduste osakonna juht Kaarel Aus

Uue teenusega jagab KredEx pangaga riske, mistõttu võiksid pangad selliste lahenduste katsetamisest olla huvitatud. „Me ei piira teenuse raames pankade loovust. Võimalik, et pangad pakuvad olemasolevaid lahendusi ettevõtjatele senisest parematel tingimustel või siis töötavad nad välja täiesti uued lahendused või hakkavad pakkuma laene segmentidele, kes varem olid välistatud,“ kommenteeris Aus.

„Ideaalis võiks kogu protsess välja näha nii: pank arvutab oma olemasolevatele ja avalikest registritest leitavale andmetele tuginedes kõikide oma ettevõtjatest klientide kohta välja, kas nad vastavad teenuse põhitingimustele. Laenu vajaduse tekkides leiab ettevõtja internetipanka sisse logides eest juba laenupakkumise, valib endale sobiva summa ja tagasimakse perioodi ning vajutab nuppu „sõlmin lepingu“. Seejärel küsib internetipank ettevõtjalt kinnitusi, mida registritest pole võimalik kontrollida või on raske kontrollida, kui midagi sellist peaks leiduma. Kinnituse järel allkirjastab ettevõtja sealsamas laenulepingu ning vahendid ilmuvad koheselt ettevõtja kontole. Kogu protsess võiks võtta minuteid,“ kirjeldas Aus ideaalstsenaariumi.  

KredExi poole pöörduda pole tarvis. Ettevõtja pöördub lihtsalt panga poole ja saab sealt oma laenu. KredEx panga otsustamise protsessi kuidagi ei sekku ja käenduse saamiseks ei pea ettevõtja esitama pangale lisadokumente ega tegema lisasamme. 

Sarnane teenus on Lätis ja Leedus ennast tõhusa meetmena juba tõestanud. Lätis on sarnase käendusega tagatud üle 4000 tehingu kogusummas üle 50 miljoni euro. Leedus on mahud veelgi suuremad ja tänaseks on tagatud laenuportfelli summa üle 950 miljoni euro.

Laenuportfelli käenduse tasu on 0,8% laenu jäägilt aastas, mis on vähemalt kaks korda soodsam KredExi tavapärasest laenukäendustest, lisaks puudub lepingu sõlmimise tasu. Käenduse maksimaalne summa on 200 000 eurot ning maksimaalne laenusumma on 250 000 eurot.

Laenuportfelli käendust rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest. 

Loe lähemalt teenuse kohta siit: https://kredex.ee/et/teenused/ettevotte-rahastamiseks/laenuportfelli-kaendus