KredExi uued käendused soodustavad eluaseme ostu maal ning madalamat omafinantseeringut paljulapselistele

01.03.2022

Alates 1. märtsist muutuvad riigi poolt antavate eluasemelaenude käenduse tingimused ning madalama kinnisvara väärtusega maapiirkondades on nüüdsest võimalik saada käendust kuni 80% ulatuses. Samuti paranevad tingimused kolme ja enama lapsega peredele antava laenu osas, võimaldades pakkuda laenu ka viieprotsendilise omafinantseeringuga.

Pilt
Triin Reinsalu
Triin Reinsalu

"Uute käendustingimuste eesmärk on leevendada olukorda, kus väljaspool Tallinna, selle lähiümbrust, Tartut ja Pärnut ning madalama kinnisvarahindade tasemega piirkondades ei ole inimestel võimalik laenu kinnisvara tagatisel saada," kirjeldas KredExi ja EASi ühendasutuse eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juht Triin Reinsalu.

Suurlinnades ja asukohtades, kus kinnisvara ruutmeetrihind jääb alla 500 euro, saavad laenusoovijad taotleda riiklikku käendust kuni 80% ulatuses ja maksimaalselt käendatavas summas 80 000 eurot objekti kohta. See tähendab, et võetava laenu summa saab olla kuni 100 000 eurot. Täpsema nimekirja välistatud piirkondadest leiate KredExi kodulehelt.

"Väga paljudel peredel, kes kvalifitseeruvad KredExi riiklikule käendusele – noortel peredel ja noortel spetsialistidel – pole täna tihti võimalik maapiirkondades kodu soetamiseks pangast laenu saada, seda tulenevalt madalatest kinnisvarahindadest ehk laenutagatise tasemest. Uute käendustingimuste eesmärk on pakkuda võimalust kodu soetamiseks või renoveerimiseks ka suurlinnadest väljaspool."

Teise olulise muudatusena laenukäenduste tingimustes lisandub uus meede, mille eesmärk on pakkuda madalama omafinantseeringuga laenu paljulapselistele ehk vähemalt kolme lapsega peredele.

"Tänaste tingimuste kohaselt on riikliku käendusega laenu võimalik anda minimaalselt kümneprotsendilise omafinantseeringuga. Muudatusega alandatakse paljulapselistel peredel minimaalset nõutavat määra viiele protsendile, et nii lihtsustada suurperede võimalust oma kodu soetamist," lausus Triin Reinsalu.

Paljulapselised pered peavad madalama omafinantseeringuga laenu saamiseks jätkuvalt pöörduma oma kodupanka, kuid saavad nüüdsest taotleda laenu kuni 40% ulatuses riiklikult käendatuna ning senisest kaks korda väiksema ühekordse kulu ehk omafinantseeringuga.

EAS ja KredEx ühinesid. Organisatsioonide sisuline ühinemine viiakse lõpule selle aasta jooksul, seniks jätkub teenuste pakkumine KredExi ja EASi kaubamärkide alt.