KredExi pikaajaline krediidikindlustus koos ekspordilaenuga tõi Bikeepile edu Uus-Meremaal

28.03.2024

Tallinnas paiknev rahvusvahelise haardega Bikeep on ettevõte, mis disainib ja müüb tehnoloogilisi lahendusi jalgrataste ja tõukerataste parkimiseks ning laadimiseks. Ettevõte sai alguse juba kümme aastat tagasi, kui võideti ka 2013. aasta Ajujahi publiku lemmiku tiitel.

Pilt
KredExi pikaajaline krediidikindlustus koos ekspordilaenuga tõi Bikeepile edu Uus-Meremaal
KredExi pikaajaline krediidikindlustus koos ekspordilaenuga tõi Bikeepile edu Uus-Meremaal

Bikeep teenib umbes 95% oma käibest väljaspool Eestit ning on müünud oma toodangut juba rohkem kui 30sse riiki – kõige suuremad Bikeepi võrgustikud asuvad Uus Meremaal, USAs ja Kanadas, kuid kiirelt on arenemas ka Norra ja Ühendkuningriigi turud. Tänaseks on maailma eri paigus töötamas üle 3600 parkimis- ja laadimiskoha, mida juhitakse Bikeepi platvormi kaudu.

Vaatamata edule välismaal on ettevõttel olnud perioode, kus riigi tugi on olnud vägagi vajalik. Ettevõtte juht Kristjan Lind sõnas, et jõudis KredExi pakutavate teenusteni lõunasöögil tuttavaga, kellel oli nendega kogemusi ning kes soovitas. „Parim reklaam on rahulolevad olemasolevad kasutajad,“ iseloomustas Lind jõudmist KredExi teenuste juurde. 

Ekspordilaen on aidanud jõudsalt laieneda 

Koostöö KredExiga on Bikeepil olnud pikaajaline. Esimese teenusena kasutas Bikeep pangagarantii käendust ning stardilaenu. Covidi kriisist aitas ettevõtte läbi tulla KredEx-i erakorraline käibelaen ja tihe koostöö on jätkunud tänaseni ekspordilaenudega. 

„Meie jaoks oli kriisilaen elupäästev ning täna saame tänuga raporteerida, et nii laen kui ka intressid on teenindatud ja kõik tehingu osapooled õnnelikult tehingu lõpuni viinud. KredExi pakutavate toodetega rohkem tutvust teinud, mõistsime, et ekspordilaen tundub olevat disainitud just selliste eksporditegevuste finantseerimiseks, nagu Bikeep oma parteritega korraldab. Pärast konsultatsioone saidki ellu kutsutud esimesed tehingud ekspordilaenu instrumente kasutades. Tänaseks on Bikeep kasutanud läbi kuue erineva partneri KredExi ekspordilaenu teenust mahus 2,25 miljonit eurot,“ kommenteeris Lind. 

Bikeep juht Kristjan Lind, Foto: Bikeep

Bikeep juht Kristjan Lind, Foto: Bikeep

Bikeep tegutseb linna infrastruktuuri sektoris, kus paigaldused on kallid ja tasuvusajad pikad. Bikeepi süsteeme leiab San Francisco ja Vancouveri metroos, Ühendkuningriigi, Norra ja Taani raudteevõrkudes ning linnavalitsuste hoonete juures Reykjavikis, Washington DCs, Wellingtonis ja ka Tallinnas. „Teadaolevalt võitlevad kõik avalikud institutsioonid alati eelarve puudujäägiga ning suur rahastusvajadus pikkade tasuvusaegade juures oli Bikeepi äri üks suurimaid takistusi. Koostöös välispartneritega töötasime välja ärimudeli, kus Bikeepi parklaid pakutakse linnadele tasuta reklaamipindade vastu või kuutasulise rendi alusel. See on võimaldanud oluliselt kiiremini saada poliitiline heakskiit võrgustike lansseerimiseks ning taganud samal ajal piisava rahastuse ärimudeli kasvamiseks,“ sõnas Lind. 

Krediidikindlustus kordistab tellimusmahte 

Ekspordilaenu väljastamise eeltingimus on välismaise ostja makseriski kindlustamine, mida pakutakse koostöös KredEx Krediidikindlustusega. KredExi krediidikindlustus on mõeldud selliste eksporditehingute kindlustamiseks, millega müüakse kapitali- või kestvuskaupu (masinad, seadmed, tehaste sisseseaded jms) või osutatakse kapitalimahukat teenust (nt suuremahulised IT-teenused). Teenuse eripära seisneb selles, et ostjale võimaldatav maksetähtaeg on vähemalt kaks aastat. 

„KredEx Krediidikindlustuse pakutav pikaajaline krediidikindlustus on aidanud tugevalt kaasa võrgustike kasvamistele. Meie Uus-Meremaa partner on välja öelnud, et ilma pikaajalise maksetähtajata oleks nende tellimusmahud kordades väiksemad. Tundub, et see kehtib ka meie Norra, Rootsi ja Kanada partnerite kohta. Väga suur osa meie Uus-Meremaa võrgustikust on lansseeritud tänu pikkadele maksetähtaegadele, mida võimaldasid krediidikindlustus ja ekspordilaen,“ kommenteeris Lind. 

„Koostöö KredExiga on olnud väga positiivne. Mõistame, et finantsasutusele on vajalikud teatud protsessid ja kontrollid, kuid hindame kõrgelt KredExi valmidust mõista meie ettevõtte ja partnerite vajadusi, pakkudes samal ajal asjatundlikku nõu ja tuge, mis on aidanud tehinguid edukalt läbi viia,“ julgustas Lind kõiki KredExi poole pöörduma. 

Katrin Savi, KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liige 

Katrin Savi

Fotol Katrin Savi, KredEx Krediidikindlustus

Pikaajaline krediidikindlustus aitab maandada vähemalt kaheaastase maksetähtajaga eksporditehingust tulenevat välisostja makseriski. Krediidikindlustus võimaldab Eesti eksportijal saada enne tehingusse astumist ostja maksevõime kohta asjatundlik hinnang. Juhul, kui ostjal tekivad makseraskused, aitab krediidikindlustus tehingut restruktureerida ja kindlustusjuhtumi korral hüvitab kahju. 

Tarnijakrediidi kindlustuse korral on võimalik välisostjaga tehtavat tehingut kas ainult kindlustada või finantseerimisvajaduse korral kasutada nt koos ekspordilaenuga. 

Ostjakrediidi kindlustus on mõeldud finantseerijale, kes rahastab Eesti eksportija tehingut, andes laenu välisriigis asuvale ostjale. Seda teenust kasutav finantseerija tasub eksportijale kauba või teenuse eest, ostja aga maksab finantseerijale krediidilepingu alusel. 

Mõlemal juhul võtab kindlustusandja enda kanda ostja makseriski. Tehingu finantseerimise korral on aga partneriks tehingu finantseerijale, pakkudes läbi ostjariski kindlustamise talle tagatist. 

Rahvusvahelised uuringud on näidanud, et krediidikindlustust kasutavad ettevõtted suurendavad konkurentsivõimet, müüvad tooteid julgemalt, pakuvad sagedamini krediiti ning ekspordivad suuremas mahus ja enamatesse riikidesse, sest see annab ettevõttele kindlustunde, kui ostja tehingu eest ei maksa. Kindlustuse kasutamine hoiab kokku ettevõtte kulusid, sest sobib täiendava tagatisena ka finantseerimistoodetele, parandades käibekapitali kvaliteeti. Seda kinnitab ka Bikeepi kogemus.  

Loe lähemalt krediidikindlustuse ja ekspordilaenu kohta.