KredExi kliendilood: Kiirelt kasvav COMODULE hakkab Eestis tootma elektritõukerattaid

26.02.2020

Pilt
COMODULE asutajad (vasakult): Heigo Varik, Teet Praks ja Kristjan Maruste
COMODULE asutajad (vasakult): Heigo Varik, Teet Praks ja Kristjan Maruste

Telemaatikaettevõte. Peamised asjade interneti kasutusviisid COMODULE’i klientide seas on näiteks elektrisõidukite rentimine ja hinnalisemate elektrijalgrataste varguste vältimine. Lisaks saab sõitja telefoni abil sõidukeid seadistada ja navigeerida.

Eestis loodud ettevõte COMODULE on mõne aastaga jõudsalt kasvanud. Neil on ette näidata nii mõnedki muljetavaldavad numbrid –  näiteks viie aastaga on nad internetti ühendanud üle 160 000 väikese elektrisõiduki 45 riigis üle maailma. Eelmisel aastal kasvatas firma oma käivet umbes 4.5 korda ja oli Ettevõtluse Auhindadel nomineeritud uuendajate kategoorias.

Ettevõtte loojateks on kolm noort eesti meest: Heigo Varik, Teet Praks ja Kristjan Maruste. Ülikooli ajal tegelesid mehed tudengivormelite ehitamise ja elektritehnoloogia arendamisega. Pärast ülikooli lõpetamist tahtsid noored tehnoloogia valdkonnas ise midagi ära teha ja lõpuks leiti, et väikesed elektrisõidukid on transpordi tulevik ning nende internetti ühendamine võimaldab luua palju erinevaid ärimudeleid.

Üheskoos loodi firma nimega COMODULE, mille eesmärgiks on pakkuda puhtal energial põhinevate kergliikluse sõidukitele asjade interneti lahendusi, et vähendada globaalset saastumist ja ummikuid. Ettevõtte turundusjuht Ott Jõgi selgitas, et asjade interneti lahendusi on vaja näiteks selleks, et leida ja rentida jagamissüsteemil põhinevaid jalgrattaid või tõukerattaid ning maksta nende kasutuse eest. „Neli või viis aastat tagasi vaadati meid kui imelikke noori inimesi, kes mingil põhjusel jalgrattaid internetti ühendasid. Nüüd viimase kahe aastaga on turg järgi jõudnud ning vajadus asjade interneti seadmete järele aina kasvab,” sõnas Jõgi.

COMODULE toodab telemaatika riistvara, mis paigaldatakse sõiduki sisse või külge ja ühendatakse seejärel internetiga, et võimaldada uusi ärimudelid ning parandada kasutaja kogemust. Peamised asjade interneti kasutusviisid COMODULE'i klientide seas on näiteks elektrisõidukite rentimine ja hinnalisemate elektrijalgrataste varguste vältimine. Lisaks saab telefoni abil sõitja sõidukeid seadistada ja navigeerida. Kõigi nimetatud funktsioonide jaoks on oluline, et sõiduk oleks ühendatud internetti.

Lõviosa toodangust eksporditakse

Ettevõte ekspordib ligikaudu 99% oma toodangust välismaale. Ettevõtte tegevjuhi Kristjan Maruste sõnul on neil Eestis üks klient – kodumaine rattatootja Ampler. „Ekspordime umbes 45 riiki ja oleme aidanud lansseerida tõukerataste jagamissüsteeme ligi 60 linnas üle maailma.”

Ekspordiartikliks on interneti ja telemaatika lahendused elektrisõiduki tootjatele ning jagamissüsteemi operaatoritele. Elektrijalgrataste tootjatest on COMODULE'i klientideks näiteks PON Grupp, mis on üks suurimaid rattatootjaid maailmas.

Põhjuseid, mikseelistada just COMODULE'i lahendust, on mitmeid. Maruste tõi muuseas välja selle, et nende toode on kompaktne ja mahub hästi väikestesse sõidukitesse; tarbib vähe energiat; võimaldab tarkvara uuendada üle õhu ja seadmel on väga täpne GPS-asukoha näitamise võimekus. Viimane on oluline sõiduvahendi leidmiseks telefoni vahendusel.

2019. aastal avati oma elektroonikatehas

2019. aastal avati oma elektroonikatehas

„Üldiselt ei ole meil otsest konkurenti, kes teeks täpselt samu asju, mis meie,” nentis Maruste. „Kuid meid eristab sarnastest ettevõtetest eelkõige see, et meil on hea ja kvaliteetne toode, suudame kiiresti teha toote uuendusi, pakume tehnilist tuge – teistel saad tihtipeale seadme ja kui midagi valesti läheb, siis oled oma muredega üksi–, oma tehas ja tootmine.”

Tulevikuplaanidesse kuuluvad oma elektrisõidukid

COMODULE on viimase kahe aastaga läbi teinud suure kasvu. Peamine väljakutse on pidevalt arenev turg ja tooted. „Töötame igapäevaselt innovatsiooni tipus. Teeme ja toome turule tooteid, mida keegi enne pole teinud. Sellega kaasnevad teatud riskid, vaja on nutikust ja kiiret tegutsemist,” rääkis Maruste.

Viie aastaga on internetti ühendatud üle 160 000 väikese elektrisõiduki

Viie aastaga on internetti ühendanud üle 160 000 väikese elektrisõiduki

Ettevõte on tänu märkimisväärsele kasvule saanud investeerida kolme olulisse tegurisse: inimesed, oma elektrioonikatehas Tallinnas ja oma elektrisõidukid. Kollektiivi osas on toimunud muljetavaldavad muutused: kui kaks aastat tagasi oli ettevõttel 18 töötajat, siis praegu on neid 60. Ainuüksi eelmisel aastal palgati juurde 31 inimest. Kollektiivi kuulub töötajad 12 eri rahvusest ja umbes 50% neist on insenerid või inseneri haridusega. Ettevõtte kiire kasv loob proovilepaneku võimalusi ka rahastuse osas. Siin on ettevõte saanud seatud plaanide ja tellimuste täitmisel abi ka KredExi laenukäendusest, mis võimaldas pangast kaasata täiendavaid vahendeid kiire käibekasvu rahastamiseks.

Oma tehas valmis ettevõttel 2019. aastal. Tänu sellele on nad võimelised tootma kuus ligi 30 000 telemaatika elektroonika riistvara. „Oleme üks vähestest telemaatika ettevõtetest, kes toodab seadmeid Euroopas, mitte Hiinas ja veel samas riigis, kus asub firma peakontor,” selgitas Maruste.

Lisaks asjade interneti lahenduste pakkumisele ja tootmisele tahab COMODULE tulevikus hakata tootma ning pakkuma erinevaid väikseid elektrisõidukeid, kus on nende seade juba sõidukis sees. „Meie ambitsiooniks on oluliselt kiirendada puhtal energial sõitvate sõidukite kasutamist globaalsel tasemel.” Tänaseks on valmis ehitatud elektritõukeratta esimene prototüüp, mis on Maruste sõnul senistest vastupidavam ja sobilikum inimestele rentimiseks. Peale selle on tegemist esimese Eestis toodetud elektritõukerattaga.

Faktikast:

  • Asutatud: 2014
  • Omanikud: Heigo Varik, Teet Praks ja Kristjan Maruste (enamusosalus ettevõttes)
  • Aasta käive: u 16 miljonit €
  • Töötajate arv: 60
  • Asukoht: Tallinn

Maarika Truu, Startup Estonia juht

COMODULE on ilmekas näide sellest, kuidas innovatsiooni abil on võimalik laiendada ammutuntud toote ning ka uute tootesegmentide kasutusvõimalusi. Nad on heas mõttes peapeale pööranud inimeste arusaama kergtranspordi võimalustest ja ühes sellega loonud täiesti uusi perspektiive selle sektori arenguks. Kindlasti väärib tunnustust nende pühendumine oma valdkonnale ning ettevõtte asutajate siiras soov anda oma tegevusega ka panus õhusaaste vähendamisse.

COMODULE on võtnud selge sihi hoida tootmine Eestis ning turgutada seeläbi siinset majanduselu ja luua töökohti. Ilmselt ei tuleks just paljud selle pealegi, et klassikaliste tööstusharude kõrval võiks Eestist saada üks väheseid riike maailmas, kus on oma kiirelt kasvav elektritõukeratta tootja. Maailm vajab ka keskkonnahoiu vaates mentaliteedi muutust ning rõõm on tõdeda, et tänu COMODULE´ile on head alternatiivid transpordis järjest kättesaadavamad ja mugavamad kasutada.