KredEx Krediidikindlustus hüvitas 2019. aastal 332 000 euro väärtuses ärikahjusid

28.04.2020

Eelmise aasta nelja kvartali jooksul maksis KredExi Krediidikindlustus Eesti ettevõtetele ärikahjude korvamiseks kokku 332 000 euro väärtuses hüvitist. Võrreldes 2018. aasta tulemusega (608 000 eurot) oli see summa pea poole väiksem.

Pilt
Erki Aamer, KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimees
Erki Aamer, KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimees

KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimehe Erki Aameri sõnul kahanes kahe aasta võrdluses konkreetsete kahjujuhtumite arv 34-lt 17-le, kuid keskmine kahjude summa kasvas 17 000 eurolt 20 000 eurole. 

“Keskmise kahjusumma kasv näitab, et Eesti ettevõtted müüvad rohkem ja julgemalt Eestist välja ja mõistavad sealjuures vajadust oma ekspordist tingitud riske maandada,” kommenteerib Aamer eelmise aasta tulemusi. Ta lisab, et 2019. aastal olid kodumaiste firmade suurimad ekspordipartnerid sarnaselt 2018. aastale lähi-naaberiigid. “Meie klientide ekspordi sihtriikide esiviisik kattub riikide järjestusega, kuhu ka Eesti ettevõtted enim ekspordivad. Eelmise aasta jooksul kasvasid limiidid nii Soomes, Rootsis, Lätis kui ka Leedus. Aasta lõpu seisuga kindlustasime oma klientide käivet 61 riigis.”

Uute riikidest lisandusid eelmisel aastal KredExi klientide eksportturgude portfelli Kanada, Hong Kong, Lõuna-Korea, Bosnia ja Hertsegoviina, Uus-Meremaa ning Kõrgõzstan. Aamer toob lisaks välja ka Ameerika Ühendriigid ning Hiina, kus mahud kasvasid oluliselt.

“Suurim KredEx Krediidikindlustuse hüvitatud kahju oli eelmisel aastal 63 000 eurot. Järgnesid hüvitised suuruses 48 000 eurot ja 45 000 eurot. Kui esimeste hüvitiste puhul olid kohalikud ettevõtted seotud Hollandi ja Leedu turgudele eksportimisega, siis viimase puhul toimus tehing kahe Eesti ettevõtte vahel.” Aamer lisab, et ligi 80% KredEx Krediidikindlustusega kaetud kahjujuhtumitest ja makseprobleemidest on seotud just pikaajaliste koostöösuhetega. Põhjused on erinevad: ettevõtte ootamatult pankrot, juhi vahetusest tingitud raskused, ootamatud õnnetused tootmistes või äkilised muutused sihtturu majanduses.


AS KredEx Krediidikindlustuse kindlustuslepingutega kindlustatud käive kasvas eelmisel aastal kokku 8% - ettevõtte aastane käive oli 648 miljonit eurot. Kindlustatud ekspordikäive kasvas 12,7%, moodustades aasta lõpuks 390 miljonit eurot (60% kogu kindlustatud käibest).

KredEx Krediidikindlustus on krediidikindlustusselts, mis pakub kindlustuslahendusi ettevõtetele, kes soovivad end kaitsta ostjate võimalike makseraskuste eest, maandada ettevõtte riske ning julgemalt uutele turgudele laieneda. KredEx on kümne aasta jooksul pakkunud kindlustusteenuseid enam kui 100 kodumaisele ettevõttele, kes on eksportinud oma tooteid või teenuseid pea 100 erinevasse riiki.  Kokku on selle kümnendi jooksul kindlustatud rohkem kui 4 miljardi euro eest käivet ja ettevõtetele hüvitatud ligi 6 miljoni euro eest kahjusid.​