KredEx hakkab ettevõtetele väljastama edupõhist allutatud laenu

08.04.2009

Alates aprilli algusest on ettevõtjatel võimalik taotleda KredExist edupõhise intressiga allutatud laenu, mis on mõeldud pikemas perspektiivis jätkusuutlikele ja kasvule orienteeritud ettevõtetele, mida pangad ei ole valmis sobilikel tingimustel finantseerima tulenevalt madalast omafinantseeringu määrast, riskantsest sektorist või ebapiisavatest tagatistest.

KredExi juhataja Andrus Treieri sõnul on kujunenud keerulises turuolukorras ka küllaltki tugevad ettevõtted sageli hädas tegevuse rahastamisega ning sisuliselt otsustatakse täna, kas keskendutakse ellujäämisele ja tõmmatakse kõik võimalikud kulud kokku või proovitakse pigem positsioone säilitada või isegi tugevdada.

„Sellisteks otsusteks on vaja selgust finantseerimise tingimuste osas, kus allutatud laenu võimalus tugevdab ettevõtja positsiooni kavade elluviimisel ja muuhulgas ka täiendavate investeeringute või laenude kaasamisel,” ütles Andrus Treier.

Edupõhine allutatud laen on mõeldud vähemalt kolm aastat tegutsenud ettevõttele või ettevõtete grupile, mille ekspordikäive viimasel majandusaastal on vähemalt 8 mln krooni ja mitte vähem kui 20% ettevõtte kogukäibest. Laenusumma on 1-16 mln krooni, kuid mitte rohkem kui ettevõtte omakapital laenu väljastamine hetkel. Laenu periood on üldjuhul 3 kuni 5 aastat. Laenu intressimäär koosneb kahest komponendist: fikseeritud intressist ja edupõhisest intressist, mis on sõltuvuses ettevõtte edukusest. Lõplik intressimäär algab 10%-st sõltudes nii ettevõttega seotud riskidest kui ka projekti edukusest. Nimetatud toode on rahastatav Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Taotlemise lihtsustamiseks on KredExi kodulehele välja pandud ka vastav vorm, mille põhjal saab projekti sobivuse tingimuste kohta esmase info.

„Huvi nimetatud toote vastu on ettevõtete poolt väga suur ning juba on mitmed taotlused ka analüüsimisel. Samas tuleks arvestada, et laenu väljastamisele eelneb põhjalik analüüs ning lõplike tingimuste kokkuleppimine võtab teatud aja. Seega tasub huvi korral end nõuete ja võimalustega aegsalt kurssi viia”, ütles Treier.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts allkirjastas möödunud nädalal „Ettevõtjate laenukapitali kättesaadavuse täiendava tugiprogrammi“ käskkirja, millega sihtasutus KredEx saab õiguse vahendada ettevõtjatele täiendavat laenukapitali. Allutatud laenu puhul on tegemist ühega kolmest meetmest riigi 6,1 miljardilisest tugipaketist eksportivatele ettevõtetele.