KredEx avas korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotlusvooru

12.06.2020

11. juunist saavad ühistud ja omavalitsused taotleda KredExist korterelamute rekonstrueerimistoetust, mille eesmärk on muuta hooned energiatõhusaks ja kaasaegseks.

Pilt
Terviklikult rekonstrueeritud korterelamu
Terviklikult rekonstrueeritud korterelamu

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas lausus, et rekonstrueerimistoetus annab korteriühistutele võimaluse tõsta oluliselt hoonete kvaliteeti. “Äsja avatud rekonstrueerimistoetus aitab läbi tervikliku renoveerimise suurendada hoonete energiasäästu, parandada sisekliimat ja sealseid elamistingimusi. See tõstab ka kogu hoone väärtust kinnisvaraturul,“ loetles Aas toetuse eesmärke. Ta lisas, et sel aastal on toetuse maht kasvanud 28,5 miljoni euroni, mis on ministri sõnul oluline panus ka ehitussektori elavdamisse.

Toetust saavad taotleda kohalikud omavalitsused ja korteriühistud üle Eesti nende elamute korrastamiseks, mis on valminud enne 1993. aastat. Toetust saab Tallinnas ja Tartus küsida 30%, nendega külgnevates ja suuremates asulates ja linnades, kus kinnisvara hind on muu Eestiga võrreldes kõrgem 40% ning ülejäänud Eestis 50% tööde maksumusest.

KredExi eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juhi Triin Reinsalu sõnul on võrreldes varasemaga muutunud taotlemise kord. „Oleme jaganud rekonstrueerimistoetuse mahu viie piirkonna vahel, et suurendada taotlejate võrdsust ja meetme üle-eestilist mõju,“ lausus Triin Reinsalu. „Seega jagunevad taotlemispiirkonnad Põhja-, Lääne-, Kesk-, Kirde- ja Lõuna-Eestiks.“ Toetus on voorupõhine ja taotlused rahuldatakse piirkonnale eraldatud rahalistes mahtudes. Ühe piirkonna jääk jagatakse taotlusvooru lõppedes ühtse nimekirja alusel teistele piirkondadele.

Vastavalt Eurostati territoriaalse statistika arvepidamisele (NUTS 3) jaotub toetus Eesti piirkondades järgmiselt:

  • Põhja-Eesti (Harju maakond) – 3 864 505 eurot
  • Lääne-Eesti (Hiiu, Lääne, Pärnu ja Saare maakond) – 3 696 425 eurot
  • Kesk-Eesti (Järva, Lääne-Viru ja Rapla maakond) – 5 669 713 eurot
  • Kirde-Eesti (Ida-Viru maakond) – 3 621 925 eurot
  • Lõuna-Eesti (Jõgeva, Põlva, Tartu, Valga, Viljandi ja Võru maakond) – 11 683 929 eurot.

„Taotlusvooru lõppemisel on võimalik taotlusi esitada juba uuesti 11. juulil avanevasse erakorralisse korterelamute rekonstrueerimistoetuse vooru,“ lisas KredExi eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juht. „Seega kõik taotlejad, kes täna alanud vooruks oma dokumente ei jõua esitada või jäävad esialgsest toetuse saajate ringist välja, saavad juba juulis esitada uue taotluse, dokumente uuesti esitada pole vaja.“

Korterelamute rekonstrueerimistoetuste kogumaht esimeses voorus on 28,5 miljonit eurot ning järgmise, juulis avaneva erakorralise vooru maht 71 miljonit eurot.

Kokku on korterelamud investeerinud renoveerimisse KredExi rekonstrueerimistoetuse abil alates 2015. aastast 305 miljonit eurot.

Lisainfot tingimuste ja taotlemisprotsessi kohta leiab: https://bit.ly/2AcSsGw