Käendustaotluste rekord peegeldab ettevõtjate investeerimistahet

06.05.2016

Aasta esimeses kvartalis laekus pankade kaudu KredExile 68% rohkem käendustaotlusi võrrelduna eelmise aasta sama perioodiga. Tegemist on kõigi aegade rekordiga, kokku esitati kolme kuuga taotlusi summas 44 miljonit eurot.

Kui 2015. aasta esimestel kuudel esitati ettevõtluslaenude käendamiseks 131 uut taotlust, siis tänavu oli see number lausa 220. Kõige aktiivsem kuu oli märts kui esitati 86 uut taotlust. Lepinguni jõudis kõigist taotlustest 138, mida on samuti rohkem kui möödunud aasta alguses. Tänu KredExi laenukäendusele said alustavad ja tegutsevad ettevõtted pankadest esimeses kvartalis täiendavat finantseerimist 31,1 miljonit eurot.

KredExi ettevõtlusdivisjoni juhi Jarmo Liiveri sõnul on toimunud muutus ka käendusega väljastatud laenude sihtotstarbes. „Kui 2015. aastal tõusis arvelduskrediitide ja käibelaenude osakaal 45%ni väljastatud käendusmahust, siis tänavu on see trend hakanud muutuma – kõige rohkem kasutati KredExi käendust investeerimislaenude puhul (42%), millele järgnesid arvelduskrediidid ja käibelaenud (33%) ning liisingud (18%).“ Liiver lisas, et kasvanud on ka pankade poolt väljastatud laenude maht, mis lubab väita, et ettevõtted investeerivad julgemalt.

Senisest enam panustab KredEx ka alustavatesse ettevõtjatesse, kelle kasvupotentsiaali suurendamiseks muudeti stardilaenu tingimusi. Senise 64 000 euro asemel saavad alustavad ettevõtted taotleda stardilaenu 100 000 euro ulatuses. Samas vähendati isikliku käenduse nõuet – kui varem oli see 30-40%, siis nüüd on see 25% laenusummast.