Ida-Viru iduettevõtete käive kasvas mullu ligi neli korda

03.03.2023

Ida-Viru maakonnas tegutses Äriregistri ja Startup Estonia andmetel 2022. aasta lõpu seisuga 20 iduettevõtet ning nende käive kasvas mullu 373% 2,1 miljoni euroni.

Pilt
Elina Dubova
Elina Dubova

Suurima käibega iduettevõte oli mullu Ida-Viru maakonnas Friedegggames, mille käive ulatus 1,2 miljoni euroni ning sellele järgnes PROSW Analytics, mille käive oli 500 tuhat eurot. Aasta varem oli Ida-Virus tegutsevate iduettevõtete käive 500 tuhat eurot, kuid aastal 2019 oli kohalike iduettevõtete käive 1,4 miljonit eurot.

Maakonnas tegutsevad iduettevõtted tasusid riigile Maksu- ja tolliameti andmetel  300 tuhat eurot tööjõumakse, mis on 37% enam võrreldes aasta varasemaga. Kohalikes iduettevõtetes töötas möödunud aasta lõpu seisuga Maksu- ja tolliameti andmetel 23 inimest.

Iduettevõtetest olid mullu Ida-Virumaal suurimad tööjõumaksude maksjad BASIS ID ja EFENCO. Mõlemad iduettevõtted tasusid riigile 100 tuhat eurot tööjõumakse, olles ühtlasi ka regiooni suurimad tööandjad. Möödunud aasta lõpu seisuga töötas EFENCO´s kaheksa inimest, iduettevõte CAV Solutions oli tööandjaks viiele inimesele ja iduettevõte BASIS ID andis tööd kolmele inimesele.

Startup Estonia Ida-Viru regiooni projektijuht Elina Dubova sõnas, et Ida-Viru on Eesti ühe suurema elanike arvuga maakond ning sellel on väga suur potentsiaal tõusta Tallinna, Tartu ja Pärnumaa kõrval Eesti idusektori keskuseks. Ida-Virumaal on väga palju inimesi, kellel on kogemusi tootmise ja tehnoloogiaga - see on väga tugev vundament uute ideede ja ettevõtete tekkimiseks. Samas vajavad kohalikud inimesed julgust ja suunamist ning selleks on vaja kokkuhoidvat kogukonda ja mentoreid, kes julgustaks proovima ja toetaks tagasilöökide korral,” sõnas Dubova.

Startup Estonia on Ida-Virumaa iduettevõtete ökosüsteemi arendamisse panustanud alates 2018. aastast. Mullu sõlmisid Startup Estonia ja Rahandusministeerium uue kolmeaastase lepingu, et panustada 661 100 euroga Ida-Virumaa iduettevõtete võrgustiku edasiarendamisse, idavirumaalaste ettevõtlikkuse suurendamisse ning uute iduettevõtete tekkimisse regioonis.

Startup Estonia poolt välja toodud ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole siiski võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.

Startup Estonia kogub andmeid koostöös iduettevõtjatega ning avaldatud statistika aluseks on iduettevõtete ning Eesti Maksu- ja Tolliameti ja Statistikaameti andmed. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus, Startup Estonia teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap. Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.