Ettevõtted otsivad Tartus rahvusvahelise ekspordi eduvalemit

01.02.2017

Täna kogunevad väliskaubanduse eksperdid Tartus rahvusvahelisele ekspordikonverentsile “Make Trade Simple”. Rahvusvahelise Kaubanduskoja (ICC) Eesti esinduse poolt kokku kutsutud konverentsil keskendutakse ekspordikogemuste jagamisele ja trendidele, mis mõjutavad Eesti ettevõtete edu välisturgudel.

Rahvusvahelise Kaubanduskoja Eesti volikogu esimehe ja KredEx Krediidikindlustuse juhi Meelis Tambla sõnul on oluline, et Eesti ettevõtted arutaksid üheskoos väliskaubanduse tulevikuväljavaateid ja vahetaksid parimaid praktikaid. “Rahvusvahelisel Kaubanduskojal on üle 6,5 miljoni liikme enam kui 140 riigis, sealhulgas esindused 92 riigis. See on mõjukas organisatsioon, mis tegeleb muuhulgas rahvusvahelise kaubavahetuse regulatsioonide ja standardite väljatöötamisega. Edukaks tegutsemiseks välisturgudel peame aga olema arengutega sellistes valdkondades võimalikult hästi kursis. Ainult nii suudavad meie eksportijad olla konkurentsivõimelised ning vältida teiste vigade kordamist,” selgitas Tambla.

Rahvusvaheline ekspordikonverents toob Tartusse ettevõtjad, kes tegutsevad igapäevaselt ka kaugematel välisturgudel. “Võib öelda, et ettevõtete teadlikkus väliskaubanduse standarditest on viimasel ajal tõusnud,” rõhutas Tambla ICC Eesti rolli. “Näeme igapäevaselt KredEx Krediidikindlustuses sadade ettevõtetega ekspordiplaane arutades, et välisturule sisenedes tasub oma riskide maandamiseks toimetada läbimõeldult ja kindla plaaniga. Näiteks ainuüksi ostu-müügilepingute standardid on olulised töövahendid, mis aitavad püsida rahvusvahelises konkurentsis, suurendada müügimahtusid ja kindlustada end riskide eest."

ICC Eesti volikogu liige aknatootja Viking Windows juht Toomas Agasild selgitas, et eksportijate edu välisturgudel mõjutab oluliselt see, kuidas ollakse valmis ootamatuteks muutusteks. “Oleme teinud ICC Eesti kaudu teavitustööd Eesti ettevõtjate seas ning aidanud selgitada erinevaid trende ja olukordi, et meie eksportijad oskaksid muutuste valguses toime tulla - näiteks nagu möödunud suvel, kui Brexit tõi ebakindlust mitmetele Suurbritannias toimetavatele Eesti eksportijatele,” tõi Agasild välja.

ICC näol on tegemist kompetentsikeskusega, mis jagab Eesti eksportijatele välisturgudel kasvamiseks vajalikke teadmisi ja tööriistu. “Oleme teinud ettevõtetele kättesaadavaks ostu- ja müügitehingute jaoks vajalikud näidislepingud, kaardistanud erinevaid probleemkohti ja lahendusi ning aitame selgitada rahvusvaheliselt standardiseeritud kaubanduskokkuleppeid. Selline know-how edastamine igapäevaselt nii ICC Eesti liikmetele kui ka osalemine koolitustel ja konverentsidel aitab meie eksportijatel end vajalike muutustega kursis hoida,” rääkis ICC Eesti volikogu liige, Põhjamaade üks suurimatest mahutitetootjatest Estanc AS asutaja ja omanik Raigo Tammo.

Tänavusel konverentsil räägitakse trendidest, mis mõjutavad lähiajal rahvusvahelist eksporti ning parimatest praktikatest rahvusvaheliste eksporditehingute sõlmimisel. Samuti saavad sõna eksportijad, kes jagavad oma edulugusid välisturgudelt. Rahvusvaheline ekspordikonverents toimub 1.-2. veebruarini Tartus.