Ekspordiriski kalkulaator tõstis väikeettevõtete huvi kindlustamise vastu

07.02.2018

Möödunud aastal avalikustatud ekspordiriski kalkulaator on tekitanud väike-ettevõtete ja alustavate eksportijate seas huvi selle vastu, kuidas ennetada kahjusid, mida võivad ettevõttele tekitada välismaiste klientide poolt maksmata jäänud arved. Tänaseks on kalkulaatorit kasutanud juba üle 10 000 ettevõtja.

KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liikme Mariko Rukholmi sõnul on ettevõtete huvi uue lahenduse vastu olnud ootuspärane. Samas usub ta, et tegelikult võiksid kalkulaatori tänaste kasutajate ehk keskmise suurusega ettevõtete kõrval proovida seda julgelt ka päris väikeste mahtudega ettevõtted, kes alles alustavad eksportimist. 

“Seni on ettevõtja esimesi eksporditehinguid tehes ilmselt ettemaksu küsinud ja sellega tõenäoliselt nii mõnegi müügivõimaluse kaotanud, kui ostja ettemaksuga nõus ei ole. Maksetähtaja pakkumine on tavapärane ja ohutu, kui ostja tausta kontrollimisel ja riskide maandamisel on eeltöö ära tehtud. Tehingu kindlustamise kaudu on aga eksportijal võimalus saada n-ö kaks ühe korraga - selgitada välja ostja finantsseis ja saada kindlus, et kauba või teenuse eest saavad arved ära tasutud. Tehingu kindlustamine on seega ühtlasi ka hea võimalus, kuidas müüki välismaal julgemalt kasvatada,” selgitas Rukholm.

Eksporditehingu kalkulaatori kasutamise statistika näitab, et kõige enam tunnevad eksportijad huvi just Skandinaaviamaades sõlmitavate tehingute kindlustamise vastu, mis on Rukholmi sõnul Eesti ekspordinäitajaid arvestades üsna loomulik. Samas on ettevõtted uurinud ka tehingute kindlustamise kohta näiteks Malaisias, Indias, aga ka Lätis ning Hollandis. Samuti uurivad ettevõtted pikemate, näiteks 60- ja120-päevaste maksetähtaegade kohta, mis on paljudel eksporditurgudel tavapärased.

Rukholm tõi välja, et kui veel täna tahetakse enim kindlustada tehinguid, mis algavad 20 000 eurost ja küünivad paarisaja tuhande euroni, on üha kiiremini kasvamas huvi ka väiksemate, näiteks alates 5000 euro suuruste tehingute kindlustamise vastu. “Kindlasti julgustan kõiki väike-ettevõtjaid ka paari tuhande euro suuruseid tehinguid kindlustama, et vältida arvete mitte-laekumisega seotud ebameeldivusi,” julgustas Mariko ja tõdes, et vahel võib 150 euro suurune kindlustuskulu päästa ettevõtte maksmata arvetest tekkinud keerulisest olukorrast.

KredEx Krediidikindlustuse poolt väike-ettevõtetele ja alustavatele eksportijatele loodud eksporditehingute kindlustamise kalkulaator annab ettevõtetele võimaluse tasuta välja arvutata, kui palju maksaks valitud summa väärtuses eksporditehingu kindlustamine konkreetses riigis. Seda, et ettevõtted vajavad väikemahuliste tehingute kindlustamiseks uusi lahendusi, on kinnitanud ka uuringud ettevõtete seas.

“Senised kindlustamise võimalused on olnud väikeste ettevõtete jaoks, kes alles alustavad ekspordiga, liiga keerulised ja kulukad. Kui aga arvestame, et 98% Eesti ettevõtetest on väike-ettevõtted, siis on see äärmiselt oluline, et nüüd on ka neil võimalus lihtsamini ekspordiga alustada ja julgemini uutele turgudele laieneda,” rääkis Rukholm.