Eesti süvatehnoloogiaettevõtted tegid võimsa kasvuspurdi

09.08.2024

Eestis tegutsevad süvatehnoloogiaettevõtted tegid tänavu võimsa kasvuspurdi, kasvatades esimesel poolaastal käibeid üle 160 miljoni euro, mida on ligi kolmandiku võrra rohkem, kui mullu samal ajal. Kaasatud investeeringute maht kasvas aga viis korda.

Startup Estonia süvatehnoloogia valdkonna projektijuht Vaido Mikheim kommenteeris, et esimese poolaasta numbrid näitavad teadusmahuka ettevõtluse olulisuse kasvu nii Eesti idusektroris kui ka riigi majanduses. “Üldise majanduslanguse foonil näeme eriti selgelt, et meie süvatehnoloogiaettevõtete pideval teadusarendustööl põhinevad lahendused on turgudel konkurentsivõimelised. Eestis on tekkimas tugev süvatehnoloogia ökosüsteem ja asutajate kogukond ning ka riik on mõistnud soosiva ettevõtluskeskkonna ja seadusandliku raamistiku loomise olulisust, mis loob eeldused innovatsiooni edasiarendamiseks. Äärmiselt oluline on ka investorite jätkuv usaldus ja valmisolek panustada kohalike innovaatiliste tehnoloogiate arendamisse,” ütles Mikheim.

Eesti idusektoris tegutseb täna 161 süvatehnoloogiaettevõtet ning juuni lõpu seisuga oli neis hõivatud 2212 inimest ehk 16% kõikidest Eesti idusektori töötajatest. Valdkonnas tegutsevate ettevõtete käive kasvas esimesel poolaastal võrreldes mullu sama perioodiga 28% 160,4 miljoni euroni. Suurima käibe tegid Defsecintel (25,7 miljonit eurot), Threod Systems 22,8 miljonit eurot),  Cleveron (14,6 miljonit eurot), Comodule (11,6 miljonit eurot) ja Starship Technologies (11,2 miljonit eurot).

Süvatehnoloogiaettevõtted kaasasid sel poolaastal ka rekordilised 171,8 miljonit eurot investeeringuid ehk koguni 72% kogu idusektori investeeringute mahust. Sõlmiti 14 tehingut ning miljonist eurost suuremaid tehinguid oli 7, kuid ühe investeeringu suurus ei ole avalikkusel teada. Võrdluseks mullu esimesel poolaastal oli kaasatud 34,3 miljonit eurot.

“Investeeringute mahu kasv on igati loogiline, sest küpsema faasi ettevõtted vajavad enam kapitali oma tegevuse laiendamiseks. Sümpaatne on näha tehingute jagunemist tuntud tegijate ja uute tulijate vahel. Kolme suurima investeeringu mahud on samuti märkimisväärsed, see ilmestab tänases geopoliitilises olukorras meile väga vajalikku investorite kindlustunnet Eesti suhtes,” selgitas Mikheim.

Suurimad investeeringud on 2024. aasta esimesel poolaastal kaasanud Starship Technologies (90 miljonit eurot), Stargate Hydrogen (42 miljonit eurot), Elcogen (30 miljonit eurot), GScan (3 miljonit eurot) ja 10lines (1,5 miljonit eurot).

Süvatehnoloogia ettevõtted tasusid riigile 27,1 miljonit eurot tööjõumakse, mida on 10% võrra rohkem kui mullu. Valdkonna suurim tööandja oli poolaasta lõpu seisuga Milrem, kus töötas 231 inimest. Esikolmikusse kuulusid ka 165 töötajaga Starship Technologies ja Cleveron, kus oli hõivatud 140 inimest.

Jõulist kasvu näitas esimesel poolaastal ka tehisintellekti tegevusvaldkond, kus tegutses 162 idusektori ettevõtet. Nende kogukäive kasvas võrreldes mullusega 29%, moodustades 197,1 miljonit eurot.

Tehisintellekti ning kaitsetehnoloogia valdkonnas tegutseva iduettevõtte juhatuse esimees DefSecIntel Jaanus Tamm sõnas, et nõudlus AI-tehnoloogia järele on kasvanud. “Keerulisemaks muutunud julgeolekuolukord Euroopas on kasvatanud nõudlust ajakohaste ning lahinguolukordades end tõestanud seadmete ja lahenduste järele, mis võimaldavad tagada riigipiiride turvalisust ning teostada seiret pahatahtlike droonide avastamisel. Meie AI-tehnoloogiaga varustatud seadmed ja tarkvara võimaldavad seda klientidel saavutada uudsel ja efektiivsel moel,” ütles Tamm.

Tehisintellekti ettevõtetest tegid suurima käibe tänavu esimesel poolaastal Veriff, mille käive oli 59,1 miljonit eurot ja Defsecintel, mille käive ulatus 25,7 miljoni euroni. Esikolmikusse kuulus ka Adcash käibega 21,1 miljonit eurot.

Eesti idusektori jaoks traditsioonilise finantstehnoloogia valdkonna ettevõtted tegid aasta esimese kuu kuuga 141,6 miljonit eurot käivet, mida on 20% võrra enam, kui mullu samal ajal. Valdkonnas tegutsenud 233 ettevõtet tasusid riigile 38,5 miljonit eurot tööjõumakse. Suurima käibe tegid tänavu esimesel poolaastal Fininity (19,9 miljonit eurot), Dream Finance (11,7 miljonit eurot) ja 3Commas Technologies (9,7 miljonit eurot).

Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi (projekti number 2021-2027.1.03.23-0212) rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.