Eesti IT- ja tehnoloogiaettevõtted saavad taotleda viisasid välistalentide värbamiseks
08.03.2024
Eestis üle kümne aasta tegutsenud IT- ja tehnoloogiaettevõtted saavad alates märtsist taotleda kasvuettevõtte viisa programmis osalemist, mis võimaldab neil värvata äri arendamiseks ja globaalseks kasvuks vajalikke töötajaid väljaspoolt Euroopa Liitu.
Mullu loodud kasvuettevõtte programmi nimekirja kuulus möödunud aasta lõpu seisuga 15 IT- ja tehnoloogiaettevõtet. Nüüd saavad aga programmis osalemist taotleda kõik ettevõtted, mis vastavad kasvuettevõtte kriteeriumitele.
Startup Estonia startup-viisa ja välissuhete arendusjuht Annika Järs sõnas, et tegemist on oodatud muudatusega. “Eesti IT- ja tehnoloogiaettevõtete jaoks on välistalentide värbamise võimalus kriitilise tähendusega, sest kohalikul tööjõuturul napib eelkõige spetsiifilise kvalifikatsiooniga töötajaid, kes on vajalikud kohalike tehnoloogiaettevõtete äri arendamiseks ja globaalseks kasvuks. Kui ettevõte ei leia töötajaid Eestist ning ei saa neid värvata ka välismaalt, on ta halvimal juhul sunnitud viima oma peakontori ja arendusüksused Eestist välja,” selgitas Järs programmi olulisust.
Kasvuettevõtted on globaalse kasvupotentsiaaliga üle kümne aasta vanused IT- ja tehnoloogiaettevõtted, kus töötab Eestis vähemalt 50 töötajat ning mis on maksnud Eestis viimasel aastal vähemalt miljon eurot tööjõumakse. Oluliseks kriteeriumiks on ka tööjõumaksude kumulatiivne kasv viimase kolme aasta jooksul vähemalt 20 protsenti.
Kasvuettevõtte viisa programm on loodud startup-viisa programmi eeskujul, kuna järjest enam Eesti iduettevõtteid on ületamas kokkuleppelise kümne aasta piiri ning ainuüksi seetõttu ei kvalifitseeru enam startup-viisa programmis osalemiseks. Mitmed Eesti idusektori superstaarid on tänaseks juba ületanud või peagi ületamas kümne aasta piiri ning umbes kolmandik Eesti iduettevõtetest on täna vanemad kui viis aastat.
Järs selgitas, et iga programmis osalemise taotlust vaatab läbi selleks loodud valdkonna ekspertidest koosnev sõltumatu komisjon. “Näiteks startup-viisa programmi puhul aktsepteeritakse keskmiselt 20% taotlustest ehk meie eesmärk ei ole kindlasti väljastada võimalikult palju viisasid, vaid võimaldada Eestisse tööle tulla talentidel, kes aitavad meie IT- ja tehnoloogiasektori kasvule,” selgitas Järs.
Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi (projekti number 2021-2027.1.03.23-0212) rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.