Eesti iduettevõtete töötajate arv kasvas rohkem kui tuhande võrra
07.12.2021
Selle aasta kolmanda kvartali lõpus töötas Eesti iduettevõtetes kokku 7659 inimest, mis on 21% enam kui mullu samal perioodil. Siis oli idusektoris hõivatud 6308 inimest.
Startup Estonia juht Eve Peeterson tõi välja, et möödunud aastal oli näha iduettevõtete värbamistempo aeglustumist, kuna ülemaailmne koroonakriis mõjutas rahvusvahelistele turgudele orienteeritud Eesti iduettevõtteid, kuid tänaseks on idusektor tagasilöökidest lõplikult taastunud. “Eesti iduettevõtted on koroonakriisiga kohanenud ja sellest edukalt välja tulnud. Kolmandat kvartalit järjest näeme värbamistempo taastumist ja kasvu. See näitab ühtviisi nii meie iduettevõtete head kohanemisvõimet kui ka küpsust laiemas mõttes,” sõnas Peeterson.
Eesti iduettevõtted maksid selle aasta kolme kvartaliga Eesti riigile kokku 90,3 miljonit eurot tööjõumakse, mis on 24% enam võrreldes 2020. aasta 3. kvartali lõpu seisuga, mil tööjõumakse tasuti kokku 73 miljonit eurot.
Suurim tööjõumaksude maksja oli taaskord Eesti idusektori lipulaev Bolt, ettevõte on Eesti töötajate eest tasunud kokku 13,3 miljonit eurot tööjõumakse. Boltile järgnevad Wise (12,9 miljonit eurot), Paxful (3,9 miljonit eurot), Veriff 3,8 (miljonit eurot) ja Starship Technologies (2,6 miljonit eurot).
Top20 idusektori tööandjatest värbab täna 55% kõikidest töötajatest ning 3. kvartali lõpu seisuga olid need iduettevõtted tööandjaks 4234 inimesele.
Eesti idusektori suurim tööandja oli käesoleva aasta 3. kvartali lõpu seisuga Wise. Ettevõttes töötas 1157 töötajat ning võrreldes möödunud aasta lõpuga kasvas Wise’i töötajate arv 228 inimese võrra. Teisel kohal oli Bolt (932 töötajat, kasv võrreldes mullusega 249 inimest). Kolmandal kohal oli Swappie, mis kasvatas töötajate arvu selle aasta kolme kvartaliga nullist 346 inimeseni. Esikolmikule järgnevad Veriff (277 töötajat) ja Starship Technologies (178 töötajat).
Eesti iduettevõtted maksavad Startup Estonia statistika kohaselt Eesti keskmisest ligi kaks korda kõrgemat töötasu. “Kvartaalselt me iduettevõtete palgaandmeid ei kogu ning põhjalikuma kokkuvõtte teeme uue aasta alguses, kuid makstud tööjõutasude jõuline kasv annab signaali, et lisaks töötajate arvule kasvas Eesti iduettevõtetes ka palgatase,” lisas Peeterson.
Eesti iduettevõtetes küündis keskmine brutopalk mullu 2398 euroni, ületades Eesti keskmise töötasu ligi kaks korda. Keskmine Eesti iduettevõtte töötaja on noor kõrgharidusega tippspetsialist. 36% Eesti iduettevõtete töötajatest on naised ja 64% on mehed. Välismaalasi on Eesti iduettevõtetes tööl umbes viiendik. Möödunud aasta andmetel oli 59% Eesti iduettevõtete töötajatest kõrgharidusega.
Startup Estonia ühendab ja toetab Eesti iduettevõtjaid. Startup Estonia kogub andmeid koostöös iduettevõtjatega ning avaldatud statistika aluseks on iduettevõtete ning Eesti Maksu- ja Tolliameti ja Statistikaameti andmed. Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu KredEx. Startup Estonia programmi teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap.
Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.