Eesti iduettevõtete käive jätkab kasvu, kuid tempo aeglustus

15.11.2023

Eesti iduettevõtete käive ulatus selle aasta kolmanda kvartali lõpuks 1,69 miljardi euroni, kasvades 11%. Mullu samal ajal oli idusektori käive 1,52 miljardit eurot.

Startup Estonia juht Eve Peeterson tõdes, et keerulised ajad majanduses mõjutavad idusektorit. “Iduettevõtted jätkavad kasvu, kuid kasvutempo on aeglustunud. See ei pruugi olla halb, sest agressiivsete kasvueesmärkide asemel mõeldakse oma järgmised sammud põhjalikumalt läbi ning riske kaalutakse senisest põhjalikumalt, mis tagab tehnoloogiasektori stabiilsuse ja jätkusuutlikuse ka keerulisel ajal,” sõnas Peeterson ning lisas, et üldnäitajad mõjutab ka fakt, et Eesti iduettevõtted muutuvad järjest küpsemaks ning sel aastal on toimunud ka mitu müüki, mistõttu nende ettevõtete näitajad idusektori statistikas enam ei kajastu.

Eesti iduettevõtetest suurima käibe tegid tänavu Bolt (904,9 miljonit eurot), Veriff (53,8 miljonit eurot), Swappie (47,8 miljonit eurot), Crezu (24,1 miljonit eurot) ja Viseven (23,9 miljonit eurot).

Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel tasusid iduettevõtted riigile tänavu 168,4 miljonit eurot riiklikke makse, mida on 16% võrra enam, kui mullu kolmanda kvartali lõpu seisuga. Tööjõumakse tasuti kolme kvartaliga 162,5 miljonit eurot ehk koguni 21% rohkem kui 2022. aastal samal ajal.

Eesti iduettevõtete töötajate arv on aga pisut langenud ning kolmanda kvartali lõpu seisuga töötas iduettevõtetes 9600 inimest ehk 3% vähem, kui mullu samal ajal. “Idufirmad on tasunud ligi veerandi võrra enam tööjõumakse kui mullu, mis viitab nende jätkuvalt olulisele ja positiivsele mõjule meie tööjõuturul, kuid ka kasvavale palgasurvele - üritatakse hoida olemasolevaid inimesi, kuid otsitakse ka kokkuhoiu võimalusi, mis tänases majanduspoliitilises olukorras ongi väga mõistlik. Ses mõttes ei erine iduettevõtted traditsioonilistest ettevõtetest, mis keerulisel ajal vaatavad kuludele kriitiliselt otsa,” selgitas Peeterson.

Eesti iduettevõtetest suurimad tööandjad olid kolmanda kvartali lõpu seisuga Wise (1896 töötajat), Bolt (1287 töötajat), Swappie (461 töötajat), Veriff (307 töötajat) ja Monese (240 töötajat). Suurimad tööjõumaksude maksjad olid aasta kolme kvartali jooksul Bolt (27,3 miljonit eurot), Wise (26,1 miljonit eurot), Veriff (7,1 miljonit eurot), Monese (4,2 miljonit eurot) ja Glia 3,7 miljonit eurot).

Startup Estonia juhib tähelepanu, et ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mis tähendab, et kuigi tegemist on tänase parima teadmisega, ei ole andmed siiski võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.

Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus ning programmi teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap. Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.