Eesti asub koos Põhjala riikidega arendama süvatehnoloogia tõmbekeskust

19.05.2023

Eesti, Soome ja Rootsi panevad jõud kokku, et kasvada Aasia ja Ameerika Ühendriikide kõrval ühtseks süvatehnoloogia tõmbekeskuseks Euroopas, meelitades regiooni tipptalendid ja investeeringud.

Pilt
Startup Estonia
Startup Estonia

Startup Estonia juht Eve Peeterson tõi välja, et Eesti, Rootsi ja Soome tehnoloogiaettevõtete koguväärtus on täna jõudmas 400 miljardi euroni ning Balti- ja Põhjamaad toodavad elaniku kohta Silicon Valley järel maailmas kõige rohkem ükssarvikuid ehk üle miljardi dollari väärtusega tehnoloogiaettevõtteid. Samas investeeringute mahud süvatehnoloogiasse on Euroopas kaks korda väiksemad kui Hiinas ning kolm korda väiksemad võrreldes Ameerika Ühendriikidega.

“Süvatehnoloogiate arendamises nähakse täna tuleviku majanduskasvu mootorit, kuid tekib küsimus, kas Põhjamaad tegutsevad piisavalt kiiresti. Maailmatasemel süvatehnoloogiate arendamiseks ja globaalsel turul konkureerimiseks peame ühendama ressursid ja tegutsema ühtse regioonina,” sõnas Peeterson ning lisas, et eduka tehnoloogiakeskuse loomise üheks eelduseks on ka riikide võime meelitada tipptalente ja muutuda uute talentide kasvulavaks.

Süvatehnoloogiakeskuse loomiseks soovivad koostööprojekti ellu kutsunud Startup Estonia ja Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsioon (EstVCA) parandada koostööd kolme riigi teadlaste ja teadusasutuste vahel, tihendada sidemeid varase faasi süvatehnoloogia idufirmade ja investorite vahel, luua selge ühtne väärtuspakkumine iduettevõtete asutajatele, investoritele ja potentsiaalsetele töötajatele ning ühendada ökosüsteemi arendajad ja turuosalised.

Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni (EstVCA) tegevjuht Kadri Lindpere sõnas, et järjest rohkem on ka Uus Põhjala regiooni investorkogukonnas tunda vajadust koostööks: „Igas kriisis võib näha ka võimalusi ja viimane aasta on seda ilmekalt ka tõestanud. Fondidesse raha kaasamine on muutunud keerulisemaks, raputada on saanud ka ettevõtete väärtused ning investeerimiseks otsitakse unikaalseid keerulisi tehnoloogiaid, mis aitaks meil regioonina silma paista. Koostöö on tihenenud nii Uus Põhjala regiooni investoreid koondavate organisatsioonide kui ka laiemalt ökosüsteemide vahel,“ lisas Lindpere.

Tema sõnul on Eesti ja naaberriikide üheks eesmärgiks tõusta Aasia ja Ameerika ühendriikide kõrval ühtseks atraktiivseks regiooniks selge ja kõlava ühise väärtuspakkumisega. „Eduka Tech Valley ehk tehnoloogiakeskuse loomise üheks eelduseks on mh riikide võime meelitada maailma tipptalente ja muutuda ka uute talentide kasvulavaks. Tahame kaasa mõelda ja omalt poolt panustada, et Uus Põhjala regioon selleks ka saaks,“ sõnas ta.

Kolme riigi koostöös võiks tulevikus sündida ühised ettevõtlusinkubaatorid, kiirendid, piiriülesed mentorluse ja arendusprogrammid ning regionaalarengu algatused. Samuti luuakse piiriülene tugivõrgustik kogemuste jagamiseks ja innovatsioonialase koostöö edendamiseks.

Eesti, Rootsi ja Soome koostöös toimuva koostööprojekti avasessioon “Nordic Tech Valley Talks” toimub Eesti suurima start-up- ja tehnoloogiakonverentsi Latitude59 programmi raames. Avasessioon toimub 23. mail kell 15.00 Proto avastustehases Noblessneri sadamas (Peetri 12, Tallinn). Arutelu juhivad Startup Estonia juht Eve Peeterson ja EstVCA tegevjuht Kadri Lindpere.

Rohkem infot ajakava, teemade ja esinevate kohta ning sündmusele registreerumine: https://estonia.ee/nordic-tech-valley-talks/ 

Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsioon EstVCA on era- ja riskikapitali tööstusharu esindajaid ning valdkonna tugiteenuste pakkujaid ühendav organisatsioon, kelle poolt hallatav varade maht ületas 2022.a lõpus 3 miljardit eurot.Kokku on investeerivate liikmete portfellis ligi 700 ambitsioonikat ettevõtet, milles töötas 2022. a lõpu seisuga enam kui 24 000 inimest. EstVCA keskne tegevus on suunatud selle liikmete ja kogu ökosüsteemi tugevdamisele ja arendamisele ning seatud on kolm peamist tegevussuunda: Põhja- ja Baltimaade koostöö arendamine, Eesti era- ja riskikapitali ökosüsteemi arendamine, tegevused liikmete ja toetajaliikmete teadmiste ja võrgustiku laiendamiseks. www.estvca.ee

Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus ning programmi teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap. Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.