EASi ja KredExi ühendasutuse juht Lauri Lugna lahkub ametist

31.03.2023

EASi ja KredExi ühendasutuse nõukogu kutsus tagasi juhatuse esimehe Lauri Lugna, kes on ametis 28. aprillini. Alates 2022. aasta algusest ametis olnud Lugna sõnul on organisatsioonide ühendamisel tehtud ära oluline töö, samal ajal tulemuslikkuses järele andmata.

Pilt
Lauri Lugna
Lauri Lugna

„Olulised etapid organisatsioonide ühendamises on tänaseks läbitud. See periood on olnud põnev ja arendav, aga ka tohutult intensiivne. Tõime lühikese aja jooksul kaks suurt organisatsiooni nii kujundlikult kui ka otseses mõttes sama katuse alla ning ühendamistegevuste spekter ulatus infosüsteemidest ja protsessidest kuni struktuuri ja väärtusteni. Valmis ka uus strateegia, mis visandab ühendasutuse rolli innovatsiooni-, rohe- ja digipöörde hoogustajana Eesti majanduses ning meie elamufondi energiatõhusaks muutmisel,“ rääkis Lugna.

Tema sõnul tuleb järgmiste sammudena hakata seda strateegiat jõuliselt ellu viima, mis saab olema võrdselt energiamahukas väljakutse. „Arutelus nõukoguga jõudsime järeldusele, et vajan aega ühendamissprindist taastumiseks ning järgmisi olulisi samme võiks vedada uus juht. Sellest on kantud ka tagasikutsumine nõukogu poolt,“ lisas Lugna ning tänas kõiki ühendasutuse kolleege.

„Nõukogu hindab kõrgelt Lauri panust EASi ja KredExi eduka ühendamise eestvedamisel. Nii head tulemused, klientide tagasiside kui ka rahvusvahelised tunnustused kinnitavad, et vaatamata pingelisele aastale oleme suutnud hoida teenuste kõrget kvaliteeti ning kohanenud kiiresti maailmamajanduses toimuvaga,“ sõnas ühendasutuse nõukogu esimees Kristi Tiivas.

2022. aastal tegi ühendasutus laenude ja käenduste abil ettevõtetele kättesaadavaks lisarahastuse rohkem kui 180 miljoni euro ulatuses ning ettevõtetele antud toetuste maht oli üle 90 miljoni euro – kõik kokku ligi tuhandele ettevõttele. Samuti jäi eelmisesse aastasse kõigi aegade rekord, kui välisinvesteeringute osakond aitas Eestisse tuua 351 miljoni euro väärtuses välisinvesteeringuid.

Ühendasutuse tütarettevõtte SmartCapi valitsevate varade maht ulatus 180 miljoni euroni. Need investeeringud on riskikapitalifondide ja otseinvesteeringute kaudu jõudnud ligi 117 ettevõttesse, mille koondkäive ületas 2022. aastal esimest korda miljardi euro piiri.

Kokku soetati või renoveeriti ühendasutuse käenduse abil ligikaudu 3400 kodu. Pangad väljastasid 2022. aastal kinnisvara tagatisel eluasemelaene 2,05 miljardi euro ulatuses, millest KredExi käendusega laenude maht oli 420 miljonit eurot ehk ligi viiendik. Koos pakutavate finantsteenustega oli eluaseme ja energiatõhususe valdkonna mõju turule 625 miljonit eurot ning erinevate teenuste abil paranesid ligikaudu 33 000 inimese elamistingimused.

Lauri Lugna jätkab ametis 28. aprillini ning vastavalt riigivaraseadusele ning sihtasutuse põhikirjale makstakse talle lahkumishüvitist 3 kuu palga ulatuses. Uue juhatuse esimehe leidmiseks kuulutatakse välja konkurss. Juhatuse liikmetena jätkavad Sigrid Harjo, Paul Kalle, Liina Maria Lepik ja Aare Järvan.

EASi ja KredExi ühendasutus annab hoogu kestlike, energiatõhusate ja digitaalsete lahenduste kasutuselevõtule, uute ärimudelite sünnile ning teadus- ja arendustegevuse mahu kasvule ettevõtluses. Eesmärk on Eesti jätkusuutlik majandusareng ja elukvaliteedi kasv.