Andrus Treier: riiklike finantsinstitutsioonide roll kapitaliturgude funktsioneerimisel on alati oluline

18.11.2014

KredExi juhataja Andrus Treier ütles täna Tallinnas FinanceEstonia foorumil toimunud paneeldiskussioonis „Eesti majanduse pikaajaline rahastamine“, et riiklike finantsinstitutsioonide roll kapitaliturgude funktsioneerimisel on alati oluline.

„Riigi roll kapitaliturgude toetamisel võimendub eelkõige keerulisematel aegadel, aga kogemus näitab et ka parematel aegadel jääks osa igati asjalikke ettevõtteid finantseerimata. Näiteks täna, mil pankade laenutingimused on ajaloo soodsaimal tasemel, kasutab KredExi laenukäendust endiselt ligi 500 väikest ja keskmist ettevõtet aastas,“ ütles Treier.

„Traditsiooniliselt on riiklikel investoritel oluline koht näiteks riskikapitalituru arendamisel. KredExi kaasinvesteeringuga loodud Balti Innovatsioonifondi käivitumine on toonud kaasa riskikapitalituru elavnemise ning lähiajal on alustavad mitmed fondid siinsetesse kõrge kasvupotentsiaaliga ettevõtetesse investeerimist. Riiklike investoriteta ei oleks seda juhtunud. Küsimus pole selles, kas riik peaks turu toimimisele kaasa aitama, vaid selles, kuidas seda teha. On vaja leida sobiv sekkumisviis selleks, et aidata turul toimida, põhjustamata samas negatiivseid moonutusi või sõltuvust olukorras, kus turuosalised suudavad ise ettevõtteid sobilikke tingimustel rahastada,“ lisas Treier.