Tehaseline rekonstrueerimineMis on tehaseline rekonstrueerimine?

Tehaselise rekonstrueerimise käigus toodetakse tehases välisseinaelemendid (soovi korral ka katuseelemendid), mis sisaldavad juba soojustust, aknaid ja ventilatsioonisüsteemi.  

Tehases toodetud välisseinaelemendid


Mis on tehaselise rekonstrueerimise eelised? 

 • Täpsus. Midagi ei jäeta juhuse või ehitaja silmamõõdu hooleks: elementide täpseid mõõte, asetust ja maja konarusi arvestades teeb arvuti 3D-mudeli, mis on aluseks paneelide tootmisele tehases ning toodab need rätsepatööna täpselt teie maja järgi. 

 • Mugavus. Maja renoveerimine on palju puhtam: tellinguid pole vaja püsti panna, sest kohapeal on vaja teha vaid eeltoodetud elementidega seotud paigaldustööd. 

 • Hinnagarantii. Terviklahendusest tuleneb kindlus, et protsessi käigus ei teki ootamatuid lisakulutusi: projekteerimis-ehitushankena on ühistul üks partner, kes vastutab projekteerimise, elementide tootmise ja ehitustööde eest.  

 • Kiirus. Maja renoveerimine on palju tempokam: ehituspraht ja tellingud ei ümbritse maja ligi aasta, vaid viimistlus- ja paigaldustööd ning majasisesed renoveerimistööd tehakse mõne kuuga. 

 • Parem kvaliteet. Elemendid valmistatakse tehase kontrollitud keskonnas ja elementide paigaldus ehitusplatsil on kiire, mis aitab vältida ehitustööde aegseid ilmastikust tingitud probleeme. 

 • Suurem toetus. Tehaselise rekonstrueerimise kasuks otsustajatel hüvitatakse 50% tööde maksumusest.  

Vaata ka ülevaatlikku lühivideot selle tehnoloogia kohta.  


Mis on tehaselise rekonstrueerimise puudused? 

Mööduva puudusena hind. Siin võib paralleeli tõmmata päiksepaneelidega, mis algul olid väga kallid, kuid nüüdseks mahtude tõustes on nende hind kordades kahanenud. Ka tehaselise rekonstrueerimise mahud on veel suhteliselt väiksed, mistõttu võib see esialgu olla veel pisut kallim. Suurem toetus tagab praegu, et hind võrreldes nii-öelda tavarekonstrueerimisega ei ole ühistu jaoks kõrgem.Tallinnas ja Tartus, kus tavarekonstrueerimise toetuse osakaal on 30%, on tehaseline rekonstrueerimine suurema toetuse tõttu ühistu jaoks soodsam lahendus.  


Kas just minu maja peab olema katsejäneseks?  

Ei pea, Eesti nutikad ettevõtjad on oma võimekust tehaseline rekonstrueerimise vallas juba tõestanud ja praegu on töös mitmed projektid. 

Valmimas on korterelamud Kooli 5 Sindis, Riia 80 Pärnus, Turu 15, Nõva 3, Sõpruse 17 ja Pikk 98 Tartus, Muldvalge 1 Tallinnas.

Tehaselise rekonstrueerimisega saavad peagi uueks järgmised majad: Kotka 8, Nisu 30, Pallasti 10, Pärnu mnt 133 Tallinnas, Anne 2 Tartus, Ringtee 3 Tõrvandis, Tule 4 Sauel, Lasteaia 2 Kehtnas, Kooli 7b Sindis, Orgita keskus 36 Orgital, Männi 13 Kambjas. 

Vaata fotosid Sindi maja rekonstrueerimisest.
 

Kas kõiki maju saab tehaseliselt rekonstrueerida? 

KredExi pilootprojektis on tehaseliselt korda tehtud kuni viiekordsed majad, kavas on lahendused ka kõrgematele majadele.  
 

Millised ettevõtted tegelevad Eestis tehaselise rekonstrueerimisega? 

Rekonstrueerimise kogemustega elementide tootjad on:

 • EstNor OÜ 

 • KMT Prefab OÜ 

 • Matek AS 

 • Timbeco Woodhouse OÜ 
   

Kelle poole võiksin veel pöörduda lisainfo saamiseks? 

Lisaküsimustele tehaselise rekonstrueerimise tehnoloogia kohta vastab KredExi ekspert Kalle Kuusk: kalle.kuusk@kredex.ee  
 

Loe rekonstrueerimistoetuse kohta täpsemalt siit: Rekonstrueerimistoetus 2022-2027