Tehaseline rekonstrueerimine

 
Uus viis kortermaja rekonstrueerimiseks

Tehaseline rekonstrueerimine on uudne viis kortermaja rekonstrueerimiseks. Tehases toodetakse välisseinaelemendid (soovi korral ka katuseelemendid), mis sisaldavad juba soojustust, aknaid, ventilatsioonitorustikku ning lõppviimistlusega fassaadi. Paneelid transporditakse objektile, kus need kinnitatakse olemasoleva hoone külge. Vahe tavapärase kohapeal renoveerimisega on peamiselt selles, et kogu fassaaditöö tehakse tehases, platsil toimub ainult monteerimine.

Eestis on 14 000 korterelamut, mis on vaja 20 aasta jooksul ära renoveerida. Tehaseline rekonstrueerimine võib aidata renoveerimismaratonil tempot oluliselt tõsta. 



Kuidas käib montaažiprotsess ehk paneelide majale tõstmine?

Tehaselist rekonstrueerimist iseloomustab peale tööde kiiruse võit kvaliteedis. Midagi ei jäeta juhuse või ehitaja silmamõõdu hooleks: majast tehakse laserite abil 3D-mõõdistus, mille alusel toodetakse rätsepatööna konkreetsele majale sobivad paneelid, kus sees on juba aknad, ventilatsioonitorud ja soojustus.  

Tootmine toimub soojas ja kuivas tehases ning paneelid pakitakse enne ehitusobjektile vedamist ilmastikukindlalt sisse, mis aitab vältida ehitustööde aegseid ilmast tingitud probleeme. Objektil jääb üle vaid paneelid kraanaga seina laduda. Seejärel võetakse eest maja vanad aknad ja viimistletakse korteris sees aknapaled.  



Mis on tehaselise rekonstrueerimise eelised? 

  • Digitaalne lahendus. Midagi ei jäeta juhuse või ehitaja silmamõõdu hooleks: majast tehakse 3D mõõdistus, mille alusel toodetakse konkreetsele majale sobivad paneelid.
  • Mugavus. Maja ei kaeta nädalateks tellingute ja tellingukatetega. Tehases eeltoodetud elemendid tõstetakse kraanaga paika. 
  • Kiirus. Ehitusplatsil tehtavad tööd on kolmandiku võrra kiiremad.
  • Parem kvaliteet. Elemendid valmistatakse tehase kontrollitud keskonnas ja elementide paigaldus ehitusplatsil on kiire, mis aitab vältida ehitustööde aegseid ilmastikust tingitud probleeme. 
  • Suurem toetus. Tehaselise rekonstrueerimise kasuks otsustajatel hüvitatakse 50% tööde maksumusest. Tallinnas ja Tartus, kus tavarekonstrueerimise toetuse osakaal on 30%, on tehaseline rekonstrueerimine suurema toetuse tõttu ühistu jaoks soodsam lahendus. 
     

Tehased, kes osalesid EISi pilootprojektis ja kellel on elementide tootmise kogemus: EstNor OÜ, KMT Prefab OÜ, Matek AS ning Timbeco Woodhouse OÜ.  

 


Tehaselise rekonstrueerimise kliendikogemus – protsessi eripäradest tulemuseni

Tehaseline rekonstrueerimine sai suurema hoo sisse EISi pilootprojektis, kus uuenduslikku ja tavapärasest tõhusamal moel rekonstrueerimist toetati kokku ligi 17 miljoni euroga.  

Valminud või kohe valmimas on tehaseliselt rekonstrueeritud majad Tallinnas, Tartus, Pärnus, Sindis, Sauel, Kambjas, Tõrvandis, Kehtnas, Kuressaares ja Orgital.

Vaata videotest, milline oli kahe korteriühistu kogemus.

 


Lisainfo

Perioodiks 2022–2027 on korterelamute rekonstrueerimistoetusteks riigi poolt eraldatud 330 miljonit eurot Euroopa Liidu struktuurifondide raha ning tulekul suurema eelarvega taotlusvoorud kui kunagi varem. Ka nendes saavad ühistud otsustada tehaselise rekonstrueerimise kasuks. 
Loe rekonstrueerimistoetuse kohta täpsemalt siit: Rekonstrueerimistoetus 2022-2027

Rekonstrueerimistoetuse tingimuste selgitamisel saad abi küsida ka enda piirkonna maakondlikust arenduskeskusest (välja arvatud Harjumaal ja Ida-Virumaal, kus nõustab EIS ning Lääne-Virumaal, kus nõustab Lääne-Viru Omavalitsuste Liit).

Logod