Ärevad ajad majanduses – kindlusta end krediidiriskide vastu

 

Analüütikud on üha kindlamad – majanduses on ärevad ajad juba käes ja seda mitte üksnes meil Eestis, vaid ka meie põhilistel eksporditurgudel. Seetõttu tuleks eksportivatel ettevõtetel, kes seda veel teinud pole, väga tõsiselt mõelda krediidikindlustuse peale.

Ülikõrged energiahinnad ja kuust kuusse tugevalt üle 20-protsendine hinnatõus pole jätnud puutumata kedagi, ei eraisikuid ega ettevõtteid. Ilmselt pole Eestis ettevõtet, kelle kulubaas poleks hinnatõusu tõttu meeletu surve all. Seda olulisem on hankijatelt oma kaupade või teenuste eest raha õigeaegne kättesaamine, kuid ka siin on väljavaated tumedamaks muutunud.

Näiteks Maksu- ja Tolliameti statistikast nähtub juba alates aasta algusest päris arvestatav maksuvõlglaste arvu kasv. Ka AS Creditinfo Eesti andmetest lähtub 2021. ja 2022. aasta esimest kolme kvartalit võrreldes, et ettevõtete maksehäirete arv on kasvanud ligi 10%.

Sarnane pilt vaatab vastu ka rahvusvaheliselt – KredEx Krediidikindlustus on tänavu üheksa kuuga maksnud välja krediidikahjusid 1,65 miljoni euro ulatuses. See on ligi 18% enam kui mullu kogu aasta jooksul ning ligi 2,8 korda (!) rohkem kui 2020. aastal. Need numbrid viitavad ilmekalt, et majandusolukord peaks ettevõtjaid kutsuma üles ettevaatlikkusele.

Kindlustunne arvete laekumise osas

Just seetõttu peakski iga eksportiv ettevõte, kes ei müü oma tooteid-teenuseid just ettemaksuga, pöörama pilgu krediidikindlustuse poole. Krediidikindlustus annab ettevõttele kindlustunde puhuks, kui ostja ei ole suuteline oma kohustusi täitma – olgu siis põhjuseks ajutised või püsivad makseraskused, aga ka poliitilised turbulentsid asukohariigis.

Eesti ettevõte, olgu väike või suur, konkureerib välisturgudel nii kohapealsete kui ka teiste välisfirmadega. See tähendab, et koostööpartneri valimisel saab ostjal võrdsete pakkumiste puhul sageli otsustavaks just see, kui pikka maksetähtaega müüja lubab. Krediidikindlustus omakorda annab Eesti ettevõttele turvatunde pakkuda kliendile sellist maksetähtaega, mis on viimase jaoks atraktiivne.

Väga paljude Eesti ettevõtete omapära on tulenevalt meie väiksusest ning omakorda mitmete sihtturgude suurematest mastaapidest, et tihtipeale on ühe konkreetse kliendi tellimuste mõju selgelt rahavoogudes tuntav. Sel on otsene mõju ka ettevõtte majandustegevusele ja kindlustundele tuleviku ees – äärmuslikumal juhul võib ühe suure kliendi maksejõuetus ja suutmatus arveid tasuda mõjuda isegi hävitavalt. Õnneks saab seda riski maandada.

Abi uuele turule minekul

KredEx Krediidikindlustus on eksportivale ettevõttele abiks juba enne potentsiaalse kahju tekkimist. Välisturul uue ostjaga koostööd alustades on ettevõtjal endal sealsel turul valitsevaid riske üsna raske hinnata. Ka potentsiaalse ostja finantskäitumise kohta pole alati lihtne infot saada. KredEx Krediidikindlustus pakub ettevõtjatele tuge, kontrollides tulevase partneri tausta ja hinnates tema maksevõimet.

Ärevad ajad majanduses sunnivad kõiki ettevõtteid oma tegevusi väga kriitiliselt üle vaatama. Samas on turbulentsid majanduses aeg, mil otsitakse uusi uksi ja need võivad ka avaneda. Seda enam on oluline pöörata tähelepanu sellele, et ei võetaks asjatuid ja liiga uljaid riske, mis võivad hiljem valusalt kätte maksta.

Milleks krediidikindlustus?

Krediidikindlustus on mõeldud Eesti ettevõtetele, kes müüvad kaupa või teenust maksetähtajaga ja soovivad maandada ostja makseriske.

 • Eelised
  1. Aitab maandada partneriga seotud makseriske.
  2. Võimaldab kasvatada ettevõtte müügikäivet ja saavutada konkurentsieelis.
  3. Tagab ettevõtte jätkusuutlikkuse kahjude korral.
  4. Teeb võlgnevuste sissenõudmise tulemuslikumaks.
 • Kindlustatav risk – ostja maksejõuetus tulenevalt kommerts- või poliitilisest riskist.
 • Kindlustuskaitse – kaetakse üldjuhul 90% kahjust, lisaks katab kindlustus nõude sissenõudmisega seotud kulud.

 

Loe lisaks KredExi Krediidikindlustuse kohta siit.