Teie arvamus on meile tähtis.

Tagasiside aitab meil muuta teenindust paremaks.

Saatja nimi
Saatja e-post
Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname tagasiside eest!

Saada vihje!

Ootame Teie vihjeid võimalike rikkumiste, pettuste, korruptsiooni ning eetikaalaste rikkumiste kohta.

Tegemist on anonüümse vihjega.

Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname vihje eest!Ostjakrediidi kindlustuse näide

Estomaci ja Rusfoodi vaheline tehing

Eesti ettevõte "Estomac" toodab toiduainetööstusele mõeldud seadmeid ning on saanud tellimuse Venemaa ettevõttelt "Rusfood". Tellimuse väärtus on 1 000 000 eurot. Rusfood on üsna suur ettevõte ning tegutsenud edukalt juba mitu aastat.

Rusfoodil on ka teine võimalik tarnija Soomest - "Finnmac". Finnmac pakub Rusfoodile seadmete eest tasumiseks 4 aastast krediiti. Finnmaci seadmed on omadustelt sarnased Estomaci omadega, kuid veidi kallimad.
Estomac nõuab Rusfoodilt 15%-list ettemakset kommertslepingu allkirjastamisel ning ülejäänud summa tasumist seadmete üleandmisel.

Rusfood teatab, et tal ei ole piisavalt vaba kapitali seadmete eest koheselt tasumiseks ning laenu saamine mõnelt kohalikult pangalt on üsna raske ja kulukas (intressid on väga kõrged, pangad nõuavad väga suuri tagatisi ning laenuperioodid on väga lühikesed). Seetõttu võib Estomac tellimuse kaotada, kui ta ei võimalda Rusfoodile tasumist krediiditingimustel.

Estomac võtab ühendust oma kodupangaga - "Eesti Kommertspank" ja küsib, kas viimane võimaldaks Rusfoodile seadmete ostuks krediiti. Eesti Kommertspank kontakteerub KredEx Krediidikindlustusega ja küsib ostjakrediidi kindlustust, sest ei soovi kanda Rusfoodi võimalikku makseraskuste riski. Pärast Rusfoodiga seotud riskide hindamist on KredEx Krediidikindlustus nõus väljastama Eesti Kommertspangale kindlustuse krediidi mittetasumise riskide osaliseks katteks.

Eesti Kommertspank peab maksma KredEx Krediidikindlustusele riski maandamise eest kindlustuspreemia. Tasutud preemiamakse on võimalik juurde arvestada krediidisummale, nii et kokkuvõttes tasub Rusfood osamaksetega ka kindlustuspreemia eest.

KredEx Krediidikindlustuse poolt katmata riskidele hangib Rusfood oma kulul täiendava pangagarantii Eesti Kommertspanga kasuks, mille väljastab "Venemaa Äripank".

Estomac, KredEx, Rusfood ja Eesti Kommertspank lepivad kokku järgnevas:

Krediidisumma - 850 000 EUR (85%)
Krediidiperiood - 4 aastat (6-kuulised osamaksed, 8 võrdset vekslit)
KredEx Krediidikindlustuse preemia - 5,11%, 45 774 EUR (tasutakse koheselt Eesti Kommertspanga poolt ning lisatakse krediidisummale). Preemia võib konverteerida ka aastaseks intressimääraks - ca 2,4% p.a.
Eesti Kommertspanga fikseeritud intressimäär - 6,0% p.a.
Intressimäär kokku 6,0% + 2,4% = 8,4% p.a.

Estomac saab Rusfoodilt kommertslepingu allkirjastamisel 15%-lise ettemakse ning ülejäänud osa Eesti Kommertspangalt tarne sooritamise ja vekslite müümisel.

KredEx Krediidikindlustus annab Eesti Kommertspangale ostjakrediidi kindlustuse poliitiliste ja kommerts riskide katteks 85% ulatuses.

Rusfood teeb Estomacile 15%-lise ettemakse. KredEx Krediidikindlustus väljastab Eesti Kommertspangale ostjakrediidi kindlustuse 85% osas. Venemaa Äripank väljastab Eesti Kommertspangale garantii 15% osas. Eesti Kommertspank maksab KredEx Krediidikindlustusele kindlustuspreemia. Rusfood maksab täiendava garantii eest Venemaa Äripangale garantiitasu.

Estomac sooritab tarne, saab Rusfoodi poolt aktsepteeritud vekslid ning müüb need Eesti Kommertspangale saades seejärel ülejäänud müügisumma diskonteerituna.

Rusfood tagastab Eesti Kommertspangale laenu ja kindlustuspreemia osamaksetena lunastades veksleid nende tähtaegadel.

KredEx Krediidikindlustus tasub Eesti Kommertspangale garantiihüvitise 85% ulatuses ning Venemaa Äripank tasub Eesti Kommertspangale hüvitise 15% ulatuses juhul, kui Rusfood jätab mõne veksli lunastamata.

Kokkuvõtteks

Estomac saab tasutud koheselt kandmata seejuures krediidiriski.

Rusfood saab seadmete ostuks krediiti soodsamalt ja pikemalt, kui Venemaalt. Veksleid lunastatakse uute seadmete kasutamisest tekkivate rahavoogude arvelt. Eesti Kommertspank teenib tehingult intressitulu võttes enesele KredExi ja Vene Äripanga krediidiriskid.
 

kredex.ee kasutab küpsiseid. Veebilehe sirvimist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Rohkem infot. Sain aru.