Teie arvamus on meile tähtis.

Tagasiside aitab meil muuta teenindust paremaks.

Saatja nimi
Saatja e-post
Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname tagasiside eest!

Saada vihje!

Ootame Teie vihjeid võimalike rikkumiste, pettuste, korruptsiooni ning eetikaalaste rikkumiste kohta.

Tegemist on anonüümse vihjega.

Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname vihje eest!05.05.2017

Riigi riskiraha hakkab valitsema Tera Ventures

Eesti Arengufond, selle investeerimisettevõte SmartCap ja Tera Ventures allkirjastasid 3. mail lepingu, mille kohaselt anti riigi otseinvesteeringute portfell ja jätkuinvesteeringuteks täiendava kapitali juhtimine üle erafondivalitsejale.

“Riik on otseinvestorina riskikapitali turul oma senise rolli täitnud ning aeg on liikuda uude etappi. Me jätkame riskikapitali pakkumist fondiinvestorina läbi KredExi hallatavate fondide, aidates kapitaliturgu mitmes erinevas arenguetapis päris algusfaasist kuni laienemiseni. Kuna kapitali kättesaadavus on alustavate ettevõtete arenguks kriitilise tähtsusega, siis on hea tõdeda, et Eesti riik sellesse ka mitmekülgselt panustab,” ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

“Riik on Eesti Arengufondi ja SmartCapi vahendusel aastatel 2007-2017 panustanud riskikapitali-investeeringutesse ligi 33 miljonit eurot. Nende vahendite abil on toimunud näiteks Fits.me, Vitalfieldsi ja GrabCADi areng ning müük. Üleantavas portfellis on 12 ettevõtet, nende seas rahvusvahelised edulood nagu Cleveron, Jobbatical, Lingvist, Monese ja Realeyes,“ lisas minister.

Euroopa Investeerimispanga määratud sõltumatu valikukomitee valis Eesti Arengufondi ja SmartCapi erafondivalitseja konkursi võitjaks Tera Ventures’i 2016. aasta detsembris.

“Konkursile järgnenud tehniliste läbirääkimiste etapp läks plaanipäraselt. Uus fond asutati vastavalt erafondivalitseja konkursi tingimustele ja Tera Ventures’i pakkumisele. Alates 3. maist juhib riigi olemasolevat otseinvesteeringute portfelli Tera Ventures meeskond, kes järgneva nelja kuni seitsme aasta jooksul teeb vajadusel jätkuinvesteeringuid ja otsib investeeringuteks väljumise võimalusi,” rääkis SmartCapi fondijuht Sille Pettai.

Aprillis registreeris Eesti Finantsinspektsioon uue investeerimisfondide seaduse alusel Tera Ventures’i fondi Eesti esimese usaldusfondina. Pettai sõnul on usaldusfondi tegevuse põhitingimused omased riskikapitaliturule ning Tera Ventures’i investeerimise ja riskide hajutamise põhimõtted järgivad Eesti Arengufondi varasemat investeerimispoliitikat. Tera Ventures investeerib loodud fondi ka ise täiendavat kapitali ning juhib seda turutingimustel. 

Reorganiseerimise järgmises etapis sõlmitakse kolmepoolne leping Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, SA KredEx ja Eesti Arengufondi vahel, mille kohaselt liiguvad Eesti Arengufondi ja SmartCapi senised investeerimistegevused täiemahuliselt SA KredEx organisatsiooni koosseisu. SmartCap jätkab investeerimistegevuse ümberkujundamist fondifondi mudelile kohaseks ning kavandab uusi investeeringuid kiirendifondidesse juba sel aastal.

KredExi juhataja Lehar Küti sõnul on Eesti taas samm lähemal hästi toimiva riskikapitalituru loomisele. “Euroopa Investeerimispank on avaldanud kiitust Eesti avaliku sektori tööle kohaliku riskikapitalituru arendamisel – see on tunnustus Eesti Arengufondile ja SmartCapi tööle ajal, mil turg oli varases arenemisjärgus ja riigipoolne panus oli hädavajalik investeeringuteks vajaliku keskkonna loomisel. Pikaajaline eesmärk on luua elujõuline riskikapitalturg, mille põhiraskust kannab erasektor,” rääkis ta. 

Eesti Arengufondi ja SmartCapi otseinvesteeringute portfelli üleandmisega erafondivalitsejale ning SmartCapi tõstmisega KredExi koosseisu lõpeb järjekordne etapp Eesti Arengufondi ja SmartCapi tegevuse ümberkorraldamisel. Varasemalt anti ümberkorralduste osana Arengufondi seiretegevus üle Riigikogu Kantselei juurde moodustatud Arenguseire Keskusele ja liideti Eesti idufirmade tugiüksus Startup Estonia KredExiga.

 • 14. detsember 2017

  Kodutoetust sai 356 lasterikast peret

  KredExi kodutoetust said sel aastal 356 kolme- ja enamalapselist vähekindlustatud peret, kokku kasvab nendes peredes 1261 last. Ühtekokku eraldati tänavu toetusteks 3,2 mln eurot. Toetuse suurim määr on 8 000 eurot, sealjuures korduval...

 • 13. detsember 2017

  Kuidas saab alustav eksportija enda äritehinguid kindlustada?

  Täna on Eesti ettevõtted kindlustanud end rohkem kui 4000 äripartneri vastu, et ennetada võimalikke makseriske ja kahjusid oma ärile ning samal ajal julgemalt oma äri kasvatada. Kuidas aga see kindlustus töötab? Eksporditehingute...

 • 07. detsember 2017

  Enne raha, siis kaup - kas töötab?

  Koostöö Eesti eksportijatega näitab, et võõras ärikultuur ja pikad maksetähtajad hirmutavad kodumaiseid ettevõtjaid ja innustavad neid küsima ettemaksu. Paraku vähendab see ettevõtete konkurentsivõimet. Kuidas siis toimida?...

 • 01. detsember 2017

  KredEx Krediidikindlustuse juhiks saab Erki Aamer

  KredEx Krediidikindlustuse uueks juhiks saab senine Eesti Meedia riskijuht Erki Aamer, kes asub uuele töökohale alates 1. detsembrist. Kindlustusseltsi juhatuse liikmena jätkab tööd Mariko Rukholm. KredEx Krediidikindlustuse nõukogu...

kredex.ee kasutab küpsiseid. Veebilehe sirvimist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Rohkem infot. Sain aru.