Teie arvamus on meile tähtis.

Tagasiside aitab meil muuta teenindust paremaks.

Saatja nimi
Saatja e-post
Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname tagasiside eest!

Saada vihje!

Ootame Teie vihjeid võimalike rikkumiste, pettuste, korruptsiooni ning eetikaalaste rikkumiste kohta.

Tegemist on anonüümse vihjega.

Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname vihje eest!02.10.2017

Kui kallis on ekspordi kasvatamine?

Tänavu on ekspordimahtude kasvatamise vastu on tundnud huvi oluliselt rohkem eksportijaid kui varem, selgub KredEx Krediidikindlustuse statistikast. Huvi ekspordi kindlustamise vastu on kasvanud peamiselt tänu võimalusele eksporti varasemaga võrreldes soodsamalt kindlustada.

Käesoleval aastal on tundnud suurimat huvi ekspordi kasvatamise võimaluste vastu ettevõtted, kel on välisriigis 1-3 ostjat ning kelle ekspordikäive ei ületa aastas 500 000 € piiri, selgub KredEx Krediidikindlustuse statistikast. “Viimase aasta jooksul on kujunenud välja tugev trend, mille põhjal tunnevad kõige enam huvi ärimahtude kasvatamise vastu just väiksemad kodumaised ettevõtted või tootjad, kes tahavad sõlmida välispartneritega lepinguid suuremateks ühekordseteks tehinguteks,” selgitas KredEx Krediidikindlustuse juht Meelis Tambla.

Ekspordile hoogu andvate lahenduste vastu tuntakse Tambla sõnul huvi nii kasvuambitsiooni tõttu kui ka ebakindlusest erinevate ärikultuuride ees. “Näiteks kui Eestis on ettevõtted harjunud kuni 15-30-päevase maksetähtajaga, siis väljaspool Eestit on sageli tavaks hoopis pikemad maksetähtajad, näiteks 40, 60 või isegi 90 päeva,” toob Tambla näite olukorrast, mis paljusid kodumaiseid ettevõtteid üllatab ja ebakindlaks teeb.

Kuidas eksporti kindlustatakse?

Olukord, kus Eestist on kaup äripartnerile välismaale saadetud, aga raha kauba eest jõuab müüjani alles paari kuu pärast, tekitab müüjale suure ebakindluse - pole enam ei kaupa ega veel ka raha kauba eest. “Sellistes olukordades riskitakse paljuga. Mida madalamad on müügimarginaalid, seda rohkem on vaja uusi müügivõimalusi, et ebaõnnestunud tehingu kahju katta. Nii hakkavadki teadlikud ettevõtjad otsima võimalusi, kuidas rahavoogu kindlustada. Tehingu ärajätmine pikka maksetähtaega soovivate partneritega ei ole siinkohal kindlasti ainus mõistlik lahendus, sest see vähendab ärivõimalusi ja konkurentsivõimet,” selgitab Tambla.

Sellistes olukordades on ettevõtetel võimalik enne tehingu sõlmimist kindlustusseltsi poole pöörduda, kes aitab ostja maksevõime riski hinnata ja tagada, et raha tehingu eest müüjani jõuaks. “Iga ettevõte, kes tahaks kiiremini kasvada ja soovib olla kindel, et maksmata arved tema äri ei ohustaks, saab oma äritehingu andmed ekspordikindlustus.ee veebi sisestada ja uurida võimalusi, kuidas ostja võimaliku makseriski vastu kindlustada,” selgitab Tambla kindlustamise protsessi.

Ekspordi kasvatamine pole täna enam kulukas

Kuna üha enam ettevõtteid tunneb huvi lahenduste vastu, mis aitavad välisturul konkurentsis püsida, pakub kindlustusselts selleks käesolevast aastast ka rohkem lahendusi. “Riikliku ekspordikindlustajana on meie eesmärgiks leida lahendusi nii kogenud kui ka alustavatele eksportijatele ja teadvustada, et konkurentsivõimet saab kasvatada ja riske maandada vaid siis, kui tegutseda õigeaegselt,” selgitab Tambla. Nii näiteks ei ole tema sõnul kasu sellest, kui pöörduda kindlustaja poole olukorras, kus maksetähtaeg on partneri poolt juba ületatud - võimalikele riskidele tuleb mõelda juba enne koostöö alustamist.

Kulud ekspordi kindlustamisele on väikeettevõtete jaoks mõistlikud ja teenus on kõigile kättesaadav. “Varem pidid ettevõtted rahvusvahelise kindlustaja juures tavaliselt kogu müügi kindlustama ning arvestama minimaalselt paari tuhande euro suuruste kuludega. Täna saavad aga väike-ettevõtted kindlustada ekspordiga seotud makseriske KredEx Krediidikindlustuse juures ka ühe ostja või ühe tehingu kaupa ning teha seda näiteks 10 000 euro väärtuse tehingu puhul vaid 200-300 euroga,” selgitab Tambla.

Käesoleva aasta esimesel poolel kindlustasid Eesti eksportijad oma tehinguid KredEx Krediidikindlustuse abil 4100 ostja vastu, mida on ligi 20% rohkem võrreldes möödunud aasta sama ajaga. Enim tehinguid kindlustatakse meie naaberriikide turgudel Rootsis ja Soomes, ent eksootilisemad sihtriigid on näiteks Argentiina, Tadžikistan ja Uus-Meremaa.

 • 14. detsember 2017

  Kodutoetust sai 356 lasterikast peret

  KredExi kodutoetust said sel aastal 356 kolme- ja enamalapselist vähekindlustatud peret, kokku kasvab nendes peredes 1261 last. Ühtekokku eraldati tänavu toetusteks 3,2 mln eurot. Toetuse suurim määr on 8 000 eurot, sealjuures korduval...

 • 13. detsember 2017

  Kuidas saab alustav eksportija enda äritehinguid kindlustada?

  Täna on Eesti ettevõtted kindlustanud end rohkem kui 4000 äripartneri vastu, et ennetada võimalikke makseriske ja kahjusid oma ärile ning samal ajal julgemalt oma äri kasvatada. Kuidas aga see kindlustus töötab? Eksporditehingute...

 • 07. detsember 2017

  Enne raha, siis kaup - kas töötab?

  Koostöö Eesti eksportijatega näitab, et võõras ärikultuur ja pikad maksetähtajad hirmutavad kodumaiseid ettevõtjaid ja innustavad neid küsima ettemaksu. Paraku vähendab see ettevõtete konkurentsivõimet. Kuidas siis toimida?...

 • 01. detsember 2017

  KredEx Krediidikindlustuse juhiks saab Erki Aamer

  KredEx Krediidikindlustuse uueks juhiks saab senine Eesti Meedia riskijuht Erki Aamer, kes asub uuele töökohale alates 1. detsembrist. Kindlustusseltsi juhatuse liikmena jätkab tööd Mariko Rukholm. KredEx Krediidikindlustuse nõukogu...

kredex.ee kasutab küpsiseid. Veebilehe sirvimist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Rohkem infot. Sain aru.