Teie arvamus on meile tähtis.

Tagasiside aitab meil muuta teenindust paremaks.

Saatja nimi
Saatja e-post
Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname tagasiside eest!

Saada vihje!

Ootame Teie vihjeid võimalike rikkumiste, pettuste, korruptsiooni ning eetikaalaste rikkumiste kohta.

Tegemist on anonüümse vihjega.

Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname vihje eest!Rahastamine

Sageli ei suuda korterelamute elanikud suuremaid remonditöid oma kogutud vahenditest rahastada. Paljud majad koguvad remondifondi makseid, kuid vajaliku summa kokkusaamiseni võib kuluda aastaid, mille jooksul renoveerimist nõudvate tööde maht mitmekordistub ja ka ehitustööde hind kallineb. Milline on lahendus?

Maja renoveerimiseks vajaminevate kulutuste arvutamisel võib arvestada järgmise seosega:
REMONDIMAKSE = LAENUMAKSE

Remondimakse puhul koguvad kortermaja elanikud pikema perioodi jooksul kokku vajaliku rahasumma ja teostavad seejärel hoones hädavajalikke remonditöid. Laenumakse puhul võtavad kortermaja elanikud pangalt laenu ja renoveerivad maja täies ulatuses. Tänaseks laenu võtnud ühistute kogemused näitavad, et elanike igakuised kulutused sealjuures ei tõuse, pigem langevad remonditööde tulemusel kasvanud kütte- ja energiasäästu tõttu.

Kindlustus makseprobleemide vältimiseks

Laenu võtmine on kahtlemata otsus, mida tuleb põhjalikult kaaluda. Sageli on majaelanikud laenu võtmise vastu, kuna kardetakse, et seda ei suudeta tagasi maksta ja ühed korteriomanikud peavad hakkama laenu teiste eest tasuma.

Võimaliku makseprobleemi vältimiseks saab ühistu või korteriomanike ühisus võtta maja renoveerimislaenu koos KredExi käendusega.

Käenduse abil saab kortermaja makseraskuse tekkimisel anda laenu maksmise üle KredExile kuni 12 kuuks. Kui korteriomanikud on oma makseprobleemile lahenduse leidnud, hakkavad nad kortermaja remondiks võetud laenu maksma ise sealt maalt, kuhu jõudis KredEx.

KredExi poolt tasutud laenumaksed on sisuliselt laen korteriomanikele, mille nad peavad tagastama hiljemalt aasta jooksul pärast kortermaja laenulepingu lõppemist. Selle summa pealt makstakse KredExile kuni tagastamiseni intressi, mis on pool panga laenuintressist. Võib öelda, et kortermaja on oma laenuperioodi pikendanud ühe aasta võrra, aga viimase aasta intress on poole väiksem.

Selline kindlustus kuni aastase maksepuhkuse näol aitab vähendada hirmu laenu maksmise ees ning annab korteriomanikele garantii, et naabrite makseraskuse korral maksab KredEx laenu nende eest edasi ning majaelanikud ei pea naabri eest laenumakseid tasuma.

Mida peaks korterelamu teadma laenu taotlemisel?

1. Laenu taotlemiseks ei pea korteriomanikud moodustama ühistut. Laenu saavad taotleda ka korteriomanike ühisused (ehk sisuliselt kõik korteriomanikud ühiselt või läbi volitatud majavalitseja), kui üldkoosolek võtab vastu vastavasisulise otsuse. Korteriomanike ühisus saab renoveerimislaenu võtta vaid koos KredExi käendusega.

2. Korteri- ja elamuühistu võib ise otsustada, kas ta soovib kasutada KredExi käendust laenu võtmisel, et kindlustada end makseprobleemide vastu või ei. Juhul kui pank soovib laenuvõtvalt korterelamult lisatagatist, saab ta kasutada ka KredExi käendust.

3. Korterelamutele väljastavad laenu kõik suuremad Eesti pangad. Kui korterelamul on laenu võtmiseks vajalik KredExi käendus, tuleb ühistul või ühisusel pöörduda Swdbanka, SEB Panka, Danske Banka, Marfin Panka või Eesti Krediidipanka. Soovitame laenutingimuste saamiseks panka pöörduda juba enne laenuotsuse tegemist, et üldkoosolekul otsus korrektselt vastu võtta.

4. Pangale on vaja esitada laenutaotlus koos koosolekute protokollide ja aruannetega. On oluline, et pank saaks hinnata maja senist majandamist vähemalt laenuvõtmisele eelneva aasta jooksul. KredExile saadab käenduse taotluse pank, kellele kortermajal pole vaja lisadokumente esitada. KredExi käenduse saamiseks tuleb aga kortermajal teha tehniline ülevaatus ja esitada ka need dokumendid pangale.

5. Laenu väljastamiseks küsib pank lepingutasu (1%) ja määrab väljastatud laenusummale intressimäära. KredExi kortermajade laenukäendus maksab 1,2 – 1,7% käenduse summa jäägilt aastas (käenduse tasu väheneb proportsionaalselt laenu jäägi vähenemisele).

kredex.ee kasutab küpsiseid. Veebilehe sirvimist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Rohkem infot. Sain aru.